Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smíšené družstvo skokanů na lyžích skončilo na MS ve Falunu poslední

POD DOZOREM ROZHODČÍCH. Americká skokanka Sarah Hendricksonová v soutěži smíšených družstev na mistrovství světa ve Falunu. | foto: AP

22 2015
Čtveřice ve složení Michaela Doleželová, Viktor Polášek, Barbora Blažková a Jan Matura nedokázala na mistrovství světa ve Falunu v soutěži smíšených družstev vážněji konkurovat svým soupeřům. Čeští skokani na lyžích obsadili v prvním kole poslední jedenáctou příčku a do finálové části nepostoupili. Zlato získali Němci o dva body před Nory, třetí skončilo Japonsko.

Souboj o titul byl nesmírně vyrovnaný. První kolo vyhráli Norové o 2,5 bodu, ale Němci se díky skoku mistryně světa Cariny Vogtové dostali hned v úvodu druhého kola do vedení. Před závěrečnými pokusy však vedli o pouhých šest desetin bodu.

O titulu tak rozhodovaly výkony nejlepších skokanů sobotního závodu jednotlivců na středním můstku, Nora Runeho Velty a Němce Severina Freunda. Vicemistr světa Freund skočil 96 metrů a o půl metru norského rivala předčil. V součtu s bodovou kompenzací za vítr to pro Německo znamenalo světový titul.

Češi nastoupili oslabení. Vedle čtvrtého muže sobotního závodu na středním můstku Romana Koudelky vynechala soutěž smíšených družstev i většina dalších stabilních členů české mužské reprezentace.

Vedle Matury tak nastoupil sedmnáctiletý Viktor Polášek, který skončil na středním můstku osmý na letošním juniorském mistrovství světa. V lednu debutoval ve Světovém poháru v japonském Sapporu.

Vzhledem k tomu, že ostatní týmy opory nešetřily, nemohli jim Češi konkurovat. Od postupového osmého místa je dělilo 31 bodů.

„Když jedeme na start a víme, že budeme poslední, tak to žádná velká motivace není. Já jsem to bral jako trénink navíc. Samozřejmě jsem se snažil dát sto procent, ale věděl jsem, že skáču o nic,“ řekl Matura.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu

Skoky na lyžích - smíšená družstva

Střední můstek: 1. Německo (Vogtová, Freitag, Althausová, Freund) 917,9 b., 2. Norsko (Jahrová, Bardal, Lundbyová, Velta) 915,6, 3. Japonsko (Takanašiová, Kasai, Itová, Takeuči) 888,3, 4. Rakousko 869,5, 5. Slovinsko 868,4, 6. Rusko 791,8, 7. USA 789,3, 8. Francie 773,2, ...11. ČR (Doleželová, Polášek, Blažková, Matura) 351,2 - nepostoupili do 2. kola.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze