Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí se chce střeleckým basketbalem vystřelit zase výš

Tomáš Hrubý, manažer ústeckého basketbalového klubu | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

25 2014
„Povinnou“ porážku s nymburskými titány už mají odškrtnutou, a navíc velmistra dost podusili, teď už by ústečtí basketbalisté sami chtěli děsit soupeře. Jako v minulé ligové sezoně.

„Jelikož je vzestup ústeckého basketu vidět a vnímá ho i širší veřejnost, chceme v něm pokračovat,“ vyhlásil generální manažer Tomáš Hrubý. Jeho motto zní: Když nemíříš vysoko, tak vysoko nedostřelíš. Dostřelit chce znovu nejméně na šesté místo, loni historické, a vyprodávat halu jako posledně.

Jak na to? „Každý trenér řekne, že by chtěl vycházet z obrany, to my taky,“ uvažuje Hrubý. „Ale rádi bychom preferovali i střelecký basket. A aby chodila plná hala, potřebujeme zase vyhrávat.“

V pondělní předehrávce prvního kola v Nymburce to nevyšlo, ale i porážka 66:85 je příslibem. „Zápas skončil o 19 bodů, což bych před ním bral všemi deseti,“ svěřil se trenér Martin Stavěl. „I s nesehraným týmem jsme si dokázali, že jsme schopni hrát se soupeřem jako Nymburk vyrovnaný poločas. Pak nám odešly síly, hráli jsme v užší rotaci.“ Domácí premiéru obstará 1. října duel s Opavou.

BK Ústí - kádr

Rozehrávači: Michal Čarnecký (29 let), Hernst Laroche (Kanada, 25), Jan Dvořáček (21)

Křídla: Vladimír Hejl (32), Admir Alič (Bosna, 30), James Rahon (USA, 25), Adam Žampach (24), Jan Bejček (20), Richard Musel (18)

Pivoti: Clayton Vette (USA, 26), Ladislav Pecka (23), Mitchell Patton (USA, zkouška)

Sluneta sestavila nový tým. Pět hráčů, kteří zůstali, přineslo loni do ústeckého „banku“ jen necelých šest procent nastřílených bodů. Hlavně odchod nejlepšího ligového kanonýra Kwamaina Mitchella k nováčkovi polské ligy Polfarmexu Kutno fanoušci oplakali.

„Minulý rok jsme se o Mitchella opírali. Byl tak výjimečný, že občas šlo o one man show,“ říká Hrubý o superstar na rozehrávce. „Teď chceme střelbu rozložit na víc hráčů. Na playmakera Čarneckého, na Rahona, který pálí ze všech pozic, zkušenosti prodá i Alič, Laroche už českou ligu zná. Skladba na perimetru je dobrá, tam je naše největší síla. I pozici čtyři máme dobrou.“

Jen klasická pětka, tedy těžký pivot, se nenašel. Aaron Anderson neprošel testy, zkusí je tedy zvládnout novic Mitchell Patton. V Ústí je od pátku. Vysoký, razantní, podkošový... a hlavně to jméno! Předurčí ho pro ústecký úspěch? „ Dokud ho neuvidím hrát, radši nic říkat nebudu.“ Některé americké akvizice kouč Stavěl opět vybral na kempu v Las Vegas.

Rozpočet se nerozpíná, ale ani nesmrskává. Zůstal stejný. „Nejsme blázni, že bychom jeden rok nasypali strašně peněz a další po sobě koukali, že už nejsou,“ ubezpečil Hrubý. Výši budgetu by zveřejnil, kdyby to udělaly všechny kluby - tomu by dal zelenou. „Jisté je, že je naplněný už před sezonou. Neděláme harakiri.“

Naopak. Pandy cepují mládež, aby měly kde brát. „V mládeži byla díra, ale Tonda Pištěcký ji nastartoval, třetím rokem jedeme a má úspěchy. Ideál je, že si budeme do šesti osmi let sahat do svých řad pro odchovance a v áčku jich bude pět šest,“ vysnil si Hrubý.

Sluneta rekonstruovala nejen tým, ale i halu. Zateplovaly se boky, měnila nevzhledná okna, položila se nová palubovka a na střed namalovalo klubové logo. „Měkkost palubovky byl jeden z hlavních požadavků. Vybrali jsme německou firmu a povrch, který má už deset let Děčín a je s ním spokojený,“ zamlouvá se Hrubému.

S přestavbou souviselo i omezení v přípravě. Ve Sportcentru Sluneta mužstvo poprvé trénovalo ve středu, jinak lítalo po halách ve městě. „Byl to takový klacek pod nohama, malinký hendikep. Týmová chemie sice šlape, ale lepší je, když kluci sdílejí jednu šatnu. Všechno doženeme!“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze