Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slovenský házenkářský skandál: prohráli, aby potopili rivala?

Z utkání Hranice - Prešov. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

16 2010
Mají nejlepší házenkářský tým Slovenska, nadupaný rozpočet a skvělé výsledky. Teď ovšem klub z Prešova přidal do svého portfolia něco úplně jiného: pořádnou ostudu. Slovenská házenkářská veřejnost je pobouřená kauzou, která vypadá hodně bizarně.

Prešov, celou sezonu neporažený lídr tamní soutěže, který soupeře drtí a dává jim třeba i 50 branek za zápas, v posledním kole ligy doma trapně prohrál 37:40 s ŠKP Bratislava.

To by samo o sobě nebylo nic hrozného. Jenže kvůli téhle nečekané prohře se do semifinále play-off nedostala Považská Bystrica a v médiích zní hlasy, že šlo o prešovskou pomstu.

"Výsledek byl překvapivý, ale ne pro nás. Po rozhovoru s nejmenovaným funkcionářem jsem týden předtím věděl, co se má stát. A na ta slova došlo," řekl deníku Šport šéf považskobystrické házené Jaroslav Fábry. "Nejtvrději to pocítíme my. Nesplnili jsme cíl a nevíme, jak na to zareagují sponzoři."

Za viníky jsou považováni dva muži: kouč Prešova a bývalý trenér českého národního týmu Rastislav Trtík a také prešovský mecenáš Miloslav Chmeliar.

Díky jeho štědrosti a platovým podmínkám hráčů, kterým neváhá vyplácet vysoké prémie třeba za nastřílení 40 gólů v zápase, je Prešov bez konkurence. Jenže jak se zdá, z velikosti už se stalo nezdravé velikášství. Kvůli němuž konkurence zuří.

Scénář měl být následovný: na kouče Trtíka po zápase Prešova v Považské Bystrici v tamní VIP místnosti neznámý člověk pokřikoval, že je "šašek". A pomstou bylo, že pak Trtík nechal svůj tým prohrát s Bratislavou (ač vedl 17:11 a v poločase 18:15), čímž Považskobystrické vyšachoval z play-off. Což, nutno dodat, Trtík i prešovský klub odmítají.

"Chlapci předvedli celkem pěknou hru, prohráli jsme, ale diváci nás nezatracovali. Prioritou je vyladit tým na play-off, ne se v posledním kole za každou cenu za něčím pachtit, když máme takový náskok," řekl Trtík pro klubový web po podivné domácí prohře.

Část prešovských fanoušků jej na klubovém fóru hájí, jiní zápas kritizují. Mnohem jednotnější a ostřejší je však hlas z konkurenčních oddílů.

"Je to blamáž, kterou odsuzuji jako všichni soudní lidé. Je to nenormální, nemorální a Prešov by za to měl pykat," říká Ľubomír Róža, viceprezident extraligových Nových Zámků. "Unfair krok nejen vůči Považské Bystrici, ale vůči všem účastníků nejvyšší soutěže," dodal pro deník Šport Slavomír Krok, sportovní ředitel Bardejova.

Prešov je známý i české házenkářské veřejnosti: díky Chmeliarové finanční situaci hrávali Prešovští českou extraligu, neboť přispívali klubům na cestovné na východ Slovenska. Prešov patřil k nejlepším a totéž se mu daří nyní i v maďarské soutěži, kterou hraje paralelně se Slovenskou.

Pozice "neporazitelného" a bohatého klubu mu ovšem moc popularity nepřinesla. A teď je to ještě horší. Dokonce tak, že kauzou se nejvíce zabývající deník Šport napsal: "Zvažujeme, jestli vůbec psát o zápasech Prešova v play-off. Cirkus totiž patří do kulturní rubriky..."Najdete na iDNES.czmobilní verze