Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlégra těší, že přichází kouč Hlinka

21 2000
S u n r i s e -
Blízké přátelství pojí hokejistu Jiřího Šlégla s Ivanem Hlinkou, jeho někdejším trenérem v Litvínově a nastávajícím koučem v klubu NHL Pittsburghu. Po sobotním vítězství na Floridě mluvil osmadvacetiletý obránce o světové legendě vřele i pokorně: "Už jako kluk jsem si s jeho synem hrál u nich na zahradě. V šestnácti mě vytáhl do ligy. Hodně mi tak pomohl k tomu, kde teď jsem. Kamarádíme spolu, ale samozřejmě s určitým odstupem. Uznával jsem ho jako hráče i jako výborného trenéra. Známe se léta a vždycky jsme spolu vycházeli dobře. Jsem rád, že zrovna on je první evropský kouč v NHL."

Jak budou reagovat Kanaďané a Američané v týmu?

Prostě musí respektovat, že on je hlavní trenér, že v životě něco dokázal, že ho nevzali jen tak. Ti kluci jsou ale v pohodě, nemají nic proti tomu, když se mluví česky nebo rusky, takže by to mělo fungovat.

Neuspořádáte pro ně kursy češtiny?

Pořád si z toho děláme legraci, ale vážně nepřipadá čeština v úvahu.

Zapůsobí Hlinkovo kouzlo, kterým si získával české hokejisty, také na cizince?

Těžko soudit. U nás to vždy fungovalo, respektovali ho i velcí hráči. Já si myslím, že taková osobnost to zvládne i tady. I když mu to třeba zabere nějaký čas.

Co znamená Hlinkův příchod pro českou skupinu v klubu? Nebudete mít větší odpovědnost i za něj?

Určitě. Musíme hrát co nejlepší hokej, abychom mu pomohli.

Nehrozí v Pittsburghu litvínovská protekce?

Tenhle člověk nikdy žádnou protekci neuplatňoval. Bral si třeba do národního týmu dost lidí z Litvínova, které znal, což se mu vyplatilo při olympiádě v Naganu. Ale nemyslím si, že by nás tady prosazoval jenom proto, že jsme z Litvínova nebo z Česka.

Ivan Hlinka je známý tím, že z hokeje nedělá vědu. V NHL se přece jen mnohem víc pěstuje příprava s videem a různé schůze.

S předchozím trenérem Constantinem jsme měli strašně moc mítinků, ale teď s Herbem Brooksem se vrátily staré časy. Už je to zase zpátky, jak to v Pittsburghu bývalo. Ani Ivan Hlinka si na schůzích nezakládá, zakládá si na výkonech na ledě.

Kdybyste mu měl dát v novém působišti jednu radu, která by to byla?

Já tu nejsem od toho, abych radil. Je to dospělý člověk, má toho za sebou o moc víc než já. Budu spíš čekat, co on poradí mně. Co ode mě bude požadovat.

Leckteří znalci soudí, že Hlinkův příchod není nejlépe načasovaný. V polovině sezony, před play off...

Já bych řekl, že naopak. Před play off má čas, aby se adaptoval na trénování v NHL. Do play off ještě zbývají skoro dva měsíce, může se do toho dostat a v play off člověk nikdy neví. Třeba zrovna uděláme velký úspěch.
Autor:


Témata: Ivan Hlinka
Najdete na iDNES.czmobilní verze