Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šlapali pod atomovým mrakem

27 2006
Praha - Když nepojedete do Kyjeva, odrovnáme vás! Co na tom, že nad Ukrajinou visel atomový mrak. Psal se květen 1986. Devět dní po černobylské katastrofě zamířila do Kyjeva šestice československých cyklistů. Na start Závodu míru. Pouhých 130 kilometrů odtud leželo místo tragédie. "Ale odmítnout cestu na Ukrajinu by znamenalo konec kariéry," vzpomíná Jozef Regec, tehdy nováček v týmu.

Bojkotovat Závod míru se rovnalo politické i sportovní sebevraždě.

Loni se Regec podrobil operaci, při které mu kvůli nádoru odebrali levou ledvinu. "Souvislost se startem v Kyjevě mi lékař nepotvrdil. Ale ani nevyvrátil," přemítá. V 41 letech působí jako trenér v rakouském týmu Elk Haus Radteam. Někdejší kolega z reprezentace Vladimír Kozárek ho lituje: "Odskákal to nejvíc. Zasloužil by si odškodné 50 milionů. Ale kdo za to dneska sedí? Nikdo."

Závod míru 1986 se proměnil ve frašku, při které šlo o zdraví. Na startu cyklisté pouhých 11 zemí, většinou ze sovětského bloku. Západ se houfně odhlašoval. Jen Francouzi dorazili, údajně na oplátku za sovětskou podporu kandidatury Albertville na zimní olympiádu.

Českoslovenští cyklisté se zprvu radioaktivity báli, dokonce se ještě doma pokusili o malou vzpouru. "Jeden funkcionář nám však řekl: Když tam neodjedete, doživotně vás vyloučíme a na závody do ciziny se už nedostanete," říká Regec.

Kozárkovi telefonoval svazový metodik Kokštejn: "Když nebudeš na odletu ve Kbelích, končíš v reprezentaci." Přesto právě Kozárek jako jediný z původně nominovaných neodcestoval. "Ale jen proto, že jsem onemocněl. Měl jsem horečku 38. Žádný hrdina jsem nebyl, to nešlo. Zatočili by s celou mojí rodinou."

]V Brně ho poslali na rozsáhlé zdravotní testy, aby vyloučili, že simuluje. Podezření se ani pak nezbavil. "O rok později jsem si start v Závodu míru vyjel znovu, ale řekli mi: Když jsi byl nemocný před rokem, budeš i teď. A nejel jsem."

Informovanost o míře černobylské pohromy zůstávala v tehdejším Československu povrchní. "Ubezpečovali nás, že jaderný mrak je dávno někde nad Švédskem a v Kyjevě je vše čisté," vypráví Regec. Teprve když jim Ukrajinci servírovali speciální jídlo, znervózněli. "Několikrát denně nás potom kvůli radioaktivitě čistili a měřili." Výsledky prohlídek se nikdy nedozvěděl.

Radovan Fořt, další z členů týmu, si po návratu z Kyjeva zašel na vyšetření. "Udělali mi testy a povídají: Je to jako ozáření obyvatelstva. Pár dní poté si mě předvolali náčelníci ve středisku a měl jsem velký průšvih, že si dovoluju chodit na zvláštní vyšetření," říká. Zatím žádné následky nepociťuje.

Regec tehdy vyhrál v Kyjevě etapu, dlouho šlapal ve žlutém trikotu lídra, ale celkovým vítězem závodu se stal Olaf Ludwig. "Jel s atomovou silou. Byl to zářící vítěz," vtipkovali potom na Němcův účet.

Poněkud černý humor, mohl by dnes namítnout Regec.Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze