Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlapal vedle Armstronga na Tour. Teď bojuje s českými bikery na Sahaře

Nissan Titan Desert | foto: Martin Kráčalík

6 2010
Rozrážel vítr Armstrongovi na Tour, sám pak třikrát dojel pro zlatý dres vítěze Vuelty. A teď je zase v pozici, na kterou býval zvyklý: je lídrem. Jen na jiném bicyklu - Španěl Roberto Heras vede etapový závod na horských kolech napříč Saharou.

Dvě předchozí etapy pátého ročníku závodu Nissan Titan Desert přitom ovládli Češi z týmu Nissan CEE1 - tu první Martin Horák, ve druhé se zase radoval Ondřej Fojtík.

Na Herase v nejobtížnějším díle závodu s nekonečným stoupáním do 2200 metrů pohoří Atlas ale nestačili. Fojtík po 103 kilometrech dupání pouští přišel o červený trikot vedoucího jezdce - na druhém místě ztratil přes sedm minut. Horák dojel pátý.

"Nástupů od Španěla byla celá řada, ukázalo se, že celou trať velmi dobře zná a především věděl, že první dvě etapy, ve kterých jsem byl s Martinem Horákem nejaktivnější nebudou mít rozhodující vliv na celkový výsledek," povídal Fojtík, vítěz předloňské Crocodile Trophy v Austrálii.

Horákovi tentokrát chyběly síly. V předchozí etapě totiž dojížděl posledních 35 kilometrů do cíle po ráfku, tři defekty už nedokázal opravit. A nabral tak hodinovou ztrátu na českého parťáka.

"To mě dost vyčerpalo, pocítil jsem to hned na začátku," popisoval. "Původní plán s Ondrou jsem musel přehodnotit hned při prvním stoupání, chtěl jsem mu co nejvíce pomoci, aby udržel vedení v celkovém hodnocení i dál, ale neměl jsem na to. Navíc i tentokrát jsem měl defekt a ten mě připravil o 3. místo v etapě."

Fojtíkova ztráta v průběžném hodnocení činí po třech stovkách ujetých kilometrů 6 minut a 49 sekund, na zisk trikotu vedoucího jezdce bude mít ještě dvě etapy.

V soutěži družstev figuruje česká dvojice společně s Maďarem Peterem Hasenfratzem na druhém místě. První místo patří stáji Doctore BIKE, které vede pořadí o 25 minut.

"Ještě to tady budeme mít hodně těžký," tuší Fojtík.

Závod o celkové délce 490 kilometrů přivedl na start čtyři stovky jezdců z patnácti zemí. Mimo exprofesionála Herase pouští dupou i Laurent Jalabert, legenda francouzské cyklistiky, nebo Abraham Olano, mistr světa a vítěz Vuelty ze Španělska.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze