Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slalomářka Záhrobská se před olympiádou staví doma jen na dva dny

Šárka Záhrobská | foto: AP

18 2010
Čtyřiadvacet dnů zbývá do zahájení olympijských her a lyžařka Šárka Záhrobská z nich už pouze dva stráví doma. Jinak bude česká medailová naděje pro Vancouver ve slalomu trénovat a závodit v zahraničí.

"Už teď mám doma nabitý program, na odpočinek čas nebude. Musím splnit povinnosti, přebalit, vyprat a třetího letíme," řekla Záhrobská v Mariboru, kde v neděli skončila devátá ve slalomové generálce na OH.

Doma se naposledy objevila kolem vánočních svátků, a to víceméně náhodou, jelikož se potloukla v tréninku. Jinak "bydlí" v taškách, které převáží se svým týmem z hotelu do hotelu.

"Snáším to pořád dobře. Ještě nejsem tak stará a nevadí mi to," usmála se, ale podotkla, že se těší, až za pět šest let bude na cestách mít jen jednu tašku. "A nebudu k tomu mít dalších deset batohů," dodala.

Vedle povinností nevynechá v Praze ještě jednu věc. Zajde si na oběd s matkou Jiřinou. "Tak to určitě," přitakala rychle.

Jako fakt bere, že na rozdíl od většiny lidí nemá prakticky šanci zvyknout si na vlastní postel. "Prostě to k tomu patří a nějak to akceptuji, pak si ráda svůj život nějak změním a budu doma," hleděla do budoucna.

Prioritou je příprava na Vancouver

Momentálně ale dělá vše, aby se připravila na své druhé olympijské hry, a proto je zvyklá, že si pere po hotelových prádelnách. Často jezdí trénovat do Ramsau a tam už si může říct, aby jí paní domácí vyprala v pračce. "A když je potřeba, tak si člověk sám něco přepere, drobné prádlo, ale péřovou bundu už asi ne," řekla Záhrobská.

Ráda si na cestách čte, naposledy Dana Browna a těší se, až vyjde v češtině jeho další kniha. V Čechách si vždy nakoupí časopisy se zajímavými rozhovory, ve světě pak hojně využívá internet. "Člověk je ve spojení a na notebooku udělá hodně práce," řekla slalomářka.

Majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa patří k favoritkám i olympijského slalomu. Kdyby získala cenný kov, zařadila by se definitivně mezi české sportovní legendy.

"Líbilo by se mi získat medaili na olympiádě ne z toho titulu, že bych se zařadila mezi legendy. Třeba paní Zátopková asi dokázala víc. Ale chtěla bych tu medaili kvůli sobě. Ke sportovním cílům to patří," uvedla.

Olympijská medaile je z velkých podniků jediná, kterou ve sbírce nemá.

Vyhrála závod Světového poháru i světový šampionát, olympijský úspěch by ale případně výše nestavěla. "Já nerada rozlišuji, protože každá ta věc by měla svůj příběh. Určitě bych mezi tím nerozlišovala a všeho si vážila strašně moc," řekla Záhrobská.

Na olympiádu se těší. Sice bude většinu času v Nakisce u Calgary, kde bude trénovat, a do Whistleru přiletí jen na závody, ale na rozdíl od Turína bude bydlet v olympijské vesnici. "Doufám, že si atmosféru užiju," řekla a doufala, že ve srovnání s hrami v Turíně je sama klidnější a zkušenější.

"Čtyři roky na mě musí být znát, ne?" uvedla.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze