Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší kluk z klanu. Bylo úžasné stát vedle bratra, zářil Domen Prevc

Domen Prevc se spokojeně usmívá po závodě v Engelbergu. | foto: AP

20 2015
Slovinsko je na nohou, Slovinsko se raduje. A to už od sobotního pozdního odpoledne, kdy závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve švýcarském Engelbergu ovládl třiadvacetiletý Peter Prevc, a hned za ním skončil jeho o sedm let mladší bratr Domen. Postarali se tak o historicky první triumf bratrské dvojice v závodech Světového poháru.

„Byl to fantastický závod,“ cituje Petera Prevce lublaňský deník Delo. „Ještě v pátek jsme řešili problém s novými botami, byly hodně tvrdé, ale pak jsme s trenéry udělali důkladnou analýzu. První skok se mimořádně povedl a druhý byl jen o trochu horší, skákal jsem v klidu a pohodě,“ vysvětlil klíč k úspěchu, když pod horou Titlis zničil konkurenci už při prvním pokusu (139,5 metru).

Mimořádně nadšený byl ovšem ze skutečnosti, že jeho teprve šestnáctiletý bratr Domen dolétl ve svém čtvrtém závodě SP na druhé místo, čímž oba sourozenci přepsali dějiny skoku na lyžích.

„To je skvělé, něco takového jsem nečekal. Je to nádherný den pro mě i pro celou naši rodinu. Víte, vypadá to trochu jako vtip, a přitom o žádný vtip nejde! Jsem z bráškova úspěchu nadšený, ale na druhou stranu mám maličko obavy, aby takový úspěch unesl. Ale on to určitě zvládne,“ pravil majitel dvou olympijských medailí ze Soči a tří kovů z mistrovství světa směrem k mladšímu bratrovi.

Pro Domena Prevce je tato sezona Světového poháru premiérová, v sobotu šlo o jeho čtvrtý závod a už předchozí výsledky něco signalizovaly - dvakrát byl osmý a jednou dvanáctý.

„Bylo úžasné stát na pódiu vedle bráchy a poslouchat naši hymnu, i když se hrála na jeho a ne na moji počest. Ale co není, může přijít, Peter je mojí velkou inspirací a tenhle výsledek je hodně povzbudivý,“ zářil mladík, který se s bratrem podílel na druhém místě Slovinců v závodě družstev při letošní premiéře SP v Klingenthalu.

Vítěz sobotního závodu Peter Prevc, už tři roky po sobě nejlepší slovinský sportovec, je nejstarší z pěti sourozenců. Kromě Domena skáče také devatenáctiletý Cene, a se skoky začíná rovněž jedna ze sester - jedenáctiletá Nika.

Mnohými už je Peter Prevc, suverénně vedoucí muž Světového poháru, označovaný za největšího favorita blížícího se Turné čtyř můstků. „Na to je ještě příliš brzy, teď se musím soustředit na neděli,“ odmítl tuto roli Slovinec, který v letošní sezoně posbíral dvě vítězství a tři druhá místa. Nedělní závod začíná v Engelbergu ve 14.15.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze