Drahé můstky k ničemu? Na zasněženém Ještědu se v zimě neskáče

Dnešní realita. Můstky i přes ideální sněhové podmínky zejí prázdnotou, nejsou upravené a neskáče se tu. | foto: Michael Havlen, MF DNES

2 2017
Na horách panují ideální zimní podmínky, čeští skokani na lyžích však nemají kde trénovat. V republice není upravený ani jeden velký můstek, na němž by se reprezentace mohla připravovat na vrcholné závody. A to přesto, že liberecký areál na Ještědu prošel před mistrovstvím světa 2009 nákladnou rekonstrukcí.

„Je to katastrofa,“ řekl přední reprezentant Roman Koudelka po nedávném mistrovství republiky v Harrachově. „Slovinci, Poláci nebo Norové přiletí ze závodů domů a uprostřed týdne si jdou skočit na velký můstek, kdežto my jedeme do Harrachova na malý. Ale zaplaťpánbůh, že máme aspoň ten, jinak bychom neměli vůbec kde skákat.“

Čeští reprezentanti mají po celou zimu téměř neměnný program: ve čtvrtek vyrážejí na závody, v pondělí nad ránem se vracejí. Tři dny jsou doma a potřebovali by trénovat. Jenže upravený je jen střední můstek v Harrachově a to je málo, protože většina závodů se koná na velkém můstku. „Bylo nám řečeno, že můstky na Ještědu budou fungovat jen v letní sezoně a v zimě se upravovat nebudou,“ stýská si reprezentační trenér Jakub Jiroutek.

Je to velký paradox. Když se v Liberci připravoval světový šampionát v klasickém lyžování v roce 2009 a můstky dostaly chlazenou stopu, tribuny pro tisíce diváků nebo umělé osvětlení (to vše úhrnem za bezmála 400 milionů), argumentovalo se dalším využitím areálu pro světové závody i pro výchovu domácích talentů.

A realita? Na Ještědu se od MS konal Evropský olympijský festival mládeže, Světový pohár v severské kombinaci a světový šampionát juniorů. Poslední čtyři roky nic, Liberec z kalendáře významných závodů vypadl. SP skokanů a sdruženářů v roce 2015 byl kvůli finančním problémům zrušen.

Můstky stojí na Ještědu od konce šedesátých let a brzy se na nich začaly pořádat významné akce. Od roku 1973 se na Ještědu a v Harrachově skákalo proslulé Turné Bohemia, které se v roce 1981 poprvé zařadilo do Světového poháru. Od té doby se světové závody pořádaly v Liberci pravidelně, přijížděly sem největší hvězdy – a po celou tu dobu se zdejší skokanský areál v zimě upravoval.

Skokan na lyžích letí nad Libercem během světového šampionátu v lyžování v roce...

Skokan na lyžích letí nad Libercem během světového šampionátu v lyžování v roce 2009. Tehdy byly oba můstky na Ještědu nově zrekonstruované a měla je čekat světlá budoucnost. Nyní však v zimě leží ladem, netrénuje se tu, ani se zde nezávodí.

„Můj otec chodíval v zimě skoro každý týden ušlapávat buben můstku jako dobrovolník,“ vzpomíná Jana z Liberce.

Proč tedy draze zrekonstruované můstky HS134 a HS 100 nyní leží zasypané sněhem a nikomu neslouží? „Protože to zástupci svazu lyžařů nechtěli. Dali přednost Harrachovu,“ tvrdí Jan Svatoš, šéf Sportovního areálu Ještěd. „Pokud bychom se před zimou dohodli, že se můstky upravovat budou, tak bychom se na to připravili. Druhá věc je, že by to mělo mít nějakou efektivitu. Také už byly zimy, kdy jsme měli připravené můstky a reprezentace přijela jen na dva tréninky.“

Sportovní areál Ještěd, město Liberec a lyžařský svaz v roce 2014 podepsaly „memorandum“, podle kterého sportovci zaplatí za celoroční využití areálu 200 000 korun. Příprava můstků na celou zimu by stála jen polovinu této částky, i když skutečné náklady jsou mnohem vyšší.

Zásobárnou skokanské reprezentace je Dukla Liberec. Její šéf Michael Georgiev je přesvědčen, že skokani doplácejí na stále menší členskou základnu. „Je nás tak málo, že od těch, kteří o tom rozhodují, neustále slyšíme, že nestojí za to, aby se kvůli nám velký můstek na Ještědu udržoval,“ říká Georgiev, který zároveň zastává významnou funkci ve Svazu lyžařů ČR.

Špička českých skokanů je skutečně úzká. Zatímco ještě před patnácti lety startovalo na mistrovství republiky ke stovce závodníků, dnes je to jen třetina. Na závody Světového a Kontinentálního poháru jezdí zhruba desítka nejlepších Čechů. „Nechci se nikoho dotknout, ale velký můstek by zvládlo tak dvacet našich závodníků. Je otázka, jestli kvůli nim rozjíždět celý areál. Těm ostatním k přípravě stačí menší můstek v Harrachově,“ podotýká Georgiev.

Zároveň připouští, že stesky reprezentantů na špatné tréninkové podmínky slyší pravidelně. „Čeká nás jednání s městem, abychom příští rok alespoň na měsíc před olympiádou skokanský areál zprovoznili a naši reprezentanti se na něm mohli připravit. Stálo by to za to,“ říká šéf Dukly.

Liberci chybí vrcholné závody, říká šéf areálu

Pokud se mají můstky na Ještědu v zimě upravovat, neměly by sloužit jen k přípravě skokanů, ale také k vrcholným závodům. „Abychom nepřichystali můstky, což stojí hodně peněz, a pak se tady nedělo nic jiného než tréninkové skákání,“ říká Jan Svatoš, ředitel Sportovního areálu Ještěd, který sportoviště provozuje.

„Situace můstků jinde v Evropě je jiná. Jsou připravené, ale také se tam skáčou závody Světového či Kontinentálního poháru nebo národní mistrovství. Prostě se tam něco děje.“

Proč se teď můstky neupravují?
Letos před zimou jsme měli jednání se svazem lyžařů a bylo nám jasně řečeno: „Ještěd upravovat nemusíte, budeme skákat v Harrachově.“ Nebudu zastírat, že pro nás je jednodušší, když můstky upravovat nemusíme, ale pokud bychom dostali povel, uděláme to.

Kolik by příprava můstků stála?
Reálné náklady jsou asi milion korun za zimu, ale podle memoranda s lyžařským svazem je připravíme za sto tisíc. Jen vždycky nabádám k tomu, aby to mělo efektivitu. Také už byly zimy, kdy jsme měli připravené můstky a reprezentace přijela na dva tréninky. Jen pro ilustraci: skočili si u nás deset skoků, což celkem stálo milion korun, a jeden skok v tu chvíli přišel na sto tisíc...

To se skutečně stalo?
Ano, ale samozřejmě už je to pár let zpátky, protože v posledních letech můstek kvůli špatným zimám ani nebylo možné zprovoznit. Vždy apeluji na to, aby když už budou můstky připravené, skákalo se na nich aspoň dva dny v týdnu, ne jen dvakrát za měsíc. Ale podle uzavřeného memoranda by Svaz lyžařů měl do Liberce také přivést vrcholné závody a to se neděje. Smlouvy by se měly plnit z obou stran.

V roce 2015 měl být na Ještědu Světový pohár skokanů, ale nakonec ho organizátoři odřekli. Postihlo vás to nějak?
Příprava nás stála hodně peněz. V létě jsme můstky připravili na pořádání akce, zajistili funkčnost všech systémů včetně chlazení, a v prosinci jsme se dozvěděli, že nic nebude. Hrubým odhadem nás to stálo 200 až 300 tisíc korun.

Funguje skokanský areál na Ještědu alespoň v létě?
Ano, v létě tady oddíly trénují a koná se tu mistrovství republiky. Dá se říct, že stejně jako běžecký areál ve Vesci mají nyní můstky na Ještědu spíše letní využití. I když díky letošní zimě se nám podařilo Vesec zprovoznit a připravit tam okruh s vyříznutými stopami. Také to nebylo jednoduché, protože areál poslední roky spal.

Nejčtenější

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil...

Šéf, vůdce, osobnost. Fotbalisté muže do nepohody už zase našli

LÍDŘI Bořek Dočkal (vpravo) a Vladimír Darida, největší osobnosti současné...

V září na závěr éry bývalého trenéra Jarolíma nebyl ani jeden z nich. V říjnu při nástupu nového...

Draží se zlatá medaile hokejistů z Nagana. Cena začíná na milionu

Zlatá medaile hokejistů z Nagana

VIDEO Neznámý majitel draží zlatou medaili hokejistů ze zimních olympijských her v Naganu v roce 1998....

Kámen, nůžky, papír? Nepřípustné. Výkop neurčila mince, sudí za to pyká

TAKHLE TO MÁ VYPADAT. Ilustrační snímek losu o výkop.

Anglický rozhodčí David McNamara byl potrestán za to, že před říjnovým ligovým utkáním mezi...

Boj o Dočkala. Zamíří kapitán reprezentace zpět na Letnou?

Sparťanský záložník Bořek Dočkal lamentuje po neproměné šanci v utkání Evropské...

Kdybyste chodili pravidelně kolem sparťanského tréninkového hřiště, velmi pravděpodobně byste v...

Další z rubriky

Strach o celou generaci skokanů. Janda: Hledáme náhradu za Harrachov

Skokan na lyžích a kandidát za ODS pro volby do Poslanecké sněmovny Jakub Janda...

Jedni nechtěli skákat ve starých helmách, další zase nemají kde trénovat. Samé starosti řešil a...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně...

Do 30. místa to bude úspěch, říká trenér běžců na lyžích Kožíšek

PŘECHOD. Bývalý běžec na lyžích Dušan Kožíšek se krátce po ukončení kariéry...

Na novou roli asistenta si pomalu zvyká. Seznamuje se s kolegy i samotnými svěřenci. Bývalý běžec...

Najdete na iDNES.cz