Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skokanský úsek Jandovi vstříc nevyjde

22 2006
Praha - Skokanský úsek Svazu lyžařů České republiky nepřistoupí na žádný z požadavků Jakuba Jandy a doporučí výkonný výbor svazu, aby vítězi posledního ročníku Světového poháru pozastavil nominaci, pokud nepodepíše reprezentační smlouvu. Spor mezi Jandou a skokanským úsekem svazu se už delší dobu točí kolem reklamních ploch na kombinéze, lyžích a helmě.

Janda chce část reklamního prostoru pro sebe nebo žádá odpovídající finanční kompenzaci, nejčastěji bývá uváděna částka pět milionů korun.

Jenže na to vedení skokanského úseku nechce přistoupit, tolik peněz údajně není schopno ze svého rozpočtu vyčlenit. A už dříve si skokani na valné hromadě odhlasovali, že plochy na helmě, lyžích a kombinéze patří úseku a všechny je pronajali.

"Úsek skoku není schopen požadavek Jakuba Jandy splnit. Naše podmínky jsou dané, neměnné a nebudeme z nich ustupovat. Žádnému sportovci nic nedáme, kdyby tomu tak nebylo, neměli bychom další závodníky," uvedl sportovní ředitel úseku skoků Rostislav Jozífek.

Sám Janda, který je nyní na cestě do Zakopaného na sobotní závod letní Grand Prix, se k celé situaci nechtěl příliš vyjadřovat. "Počkám, jak se situace vyvine a jak rozhodne výkonný výbor svazu," řekl do telefonu. "Vím, není to nejrůžovější," připustil Janda, že ho aktuální situace moc netěší.

V sobotu má určitě startovat i bez reprezentační smlouvy, ale už teď nad ním visí hrozba možnosti, že pak bude z reprezentačního týmu vyřazen.

"Požádáme výkonný výbor svazu, aby pozastavil reprezentační nominaci Jakuba Jandy do doby, než bude mít podepsanou reprezentační smlouvu. Chceme, aby situaci řešil svaz," naznačil Jozífek další vývoj kauzy.

Zdá se, že by následně situace mohla skončit kompromisem. Podle člena výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky Čestmíra Skrbka by dohoda s Jandou mohla padnout do pátku.

"Doufám, že dohoda bude a že bude rychlá. Ten kompromis je jednoduchý, a teď mluvím jako Paroubek, vezmeme to na sebe, jiná možnost není," uvedl Skrbek. "Když Jakub Janda odmítne a pokud by neuspěla ani jedna z variant, pak už pro nás žádná možnost nebude," dodal Čestmír Skrbek.

Podle něho je už teď vyloučené, že by Janda mohl reprezentovat Polsko či třeba Katar, jak se objevilo ve spekulacích doprovázejících celou kauzu.

"Že by skákal za Katar nebo Polsko, to je mediální nesmysl. Věřím, že lidi kolem něj poznají, že jiná cesta než domluva se svazem není. Oni by na to doplatili, včetně Kuby."

Manažer Jež: Bonifikace za úspěchy řešením

"Je vidět, jak si svaz váží svého nejlepšího reprezentanta a navíc celkového vítěze Světového poháru," reagoval na prohlášení Jozífka a šéfa skokanského úseku Leoše Škody František Jež, manažer Jakuba Jandy.

Ježovi jde hlavně o reklamní plochu na lyžích, která v minulých letech vždy patřila skokanům. Loni plochu přenechal svazovým partnerům, ale dostal za to pro skokana kompenzaci 1,05 milionu korun.

Ježovi vadí, že úsek skoku plochu na lyžích prodal na několik let dopředu bez Jandova vědomí. "Takže chceme kompenzaci minimálně stejnou jako v loňském roce, ale vzhledem k tomu, že Jakub je celkovým vítězem Světového poháru, budeme požadovat navýšení," prohlásil Jež.

Výkonný výbor Svazu lyžařů České republiky přišel ústy svého člena Čestmíra Skrbka s návrhem, že by chybějící peníze našel a vyplatil je Jandovi jako bonifikaci za úspěchy. Z jakých zdrojů, to Skrbek neupřesnil.

"Tomuto návrhu bychom se nebránili," připustil Jež. "Když má zaměstnanec dobré výsledky, může přeci dostat odměnu," upozornil manažer.

Podle něho má svaz díky Jandovým úspěchům daleko větší příjmy od sponzorů. "Jejich prostředky se zvýšily několikanásobně," prohlásil František Jež.

Ten připustil, že pakliže se obě strany nedohodnou, může se stát, že by Janda přerušil kariéru.

"Má takové reakce, že klidně hodí lyže na zem a řekne, tak si skákejte sami," řekl manažer. "Ale já mám samozřejmě velký zájem, aby skákal," upozornil Jež.

"Byla by to mezinárodní ostuda. Myslím, že by se do toho vložila i mezinárodní federace," prohlásil Jakub Janda.

Jakub Janda se ve Frenštátě pod Radhoštěm připravoval na závod letní Grand Prix v polském Zakopaném.

Autoři: ,


Nejčtenější

Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...UEFA zamítla protest fotbalové Slavie po Kyjevu, píše Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Evropská fotbalová unie UEFA zamítla protest pražské Slavie, který vršovický klub podal po úterní...

Už toho bylo dost. Plážová volejbalistka Kolocová ukončila kariéru

Kristýna Kolocova se na turnaji Světového okruhu v Ostravě vrhá po míči.

Plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová ukončila ve třiceti letech kariéru. Stříbrná...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola...

Další z rubriky

Skokan Koudelka se poprvé prosadil do desítky, v Einsiedelnu byl šestý

Roman Koudelka v Ga-Pa

Roman Koudelka obsadil v letní Grand Prix ve skoku na lyžích v Einsiedelnu šesté místo a poprvé v...

Skofterudová nejspíš při havárii doplatila na špatnou viditelnost

Běžkyně na lyžích Vibeke Skofterudová

Jako jednu z možných příčin smrtelné nehody bývalé běžkyně na lyžích Vibeke Skofterudové na vodním...

Skokané na lyžích uctí ve Frenštátě legendárního Jiřího Rašku

LETNÍ MISTR. Lukáš Hlava vyhrál první ročník Memoriál Jiřího Rašky ve Frenštátě

Memoriál Jiřího Rašky skokanů na lyžích na můstku s umělou hmotou ve Frenštátě pod Radhoštěm je už...Najdete na iDNES.cz