Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skokanský trenér Schallert končí: Moje budoucnost nebude s českým týmem

Richard Schallert. | foto: MF DNES

23 2009
České skokany na lyžích už nadále nepovede rakouský trenér Richard Schallert. Jako hlavní trenér končí po třech letech. Uvedl to v rozhovoru pro iDNES.cz. Pro olympijskou sezonu tak vedení českého skoku musí najít jiného kouče.
Víme první Vstoupit do diskuse

Schallert dovedl české družstvo k pátému místu na mistrovství světa v Liberci, dohlížel na vzestup Romana Koudelky. Jeho metody však nesedly například Jakubu Jandovi, vítězi Světového poháru 2006, jenž vyžaduje tvrdou ruku.

Richard Schallert

Narozen 21. dubna 1964. Bývalý skokan získal bronz s týmem z mistrovství světa 1987, byl pátý na světovém šampionátu v letech na lyžích v Harrachově 1983. V témže roce byl šestý na Turné a 12. v celkovém pořadí Světového poháru. Od roku 2006 vedl český národní tým jako hlavní trenér. Předtím působil na slavném sportovním gymnáziu ve Stamsu a dva roky pracoval jako asistent rakouského šéftrenéra Alexandera Poitnera.

Na mistrovství světa v Liberci jste se o tom ještě bavit nechtěl, ale sezona Světového poháru už skončila lety v Planici. Jaká je tedy vaše budoucnost? Zůstává spojena s českým týmem, nebo ne?
Moje budoucnost nebude s českým týmem.

Proč?
To je těžké říct. Opravdu. Vím proč. Tohle rozhodnutí jsem udělal už dříve, nikoli v Planici. V Česku to není jednoduché. Celá situace, lyžařský svaz, věci okolo. Tenhle rok jsem měl někdy pocit, že by chlapci mohli být lepší, ale že jsou věci, které nefungují, jak by měly nebo mohly. Ovšem nechci prát špinavé prádlo. Byly to pro mě tři dobré roky. Naučil jsem se spoustu věcí, poprvé jsem byl hlavní trenér. Avšak je čas na změnu.

Taky vám končila smlouva, že?
Ano. Byla do konce sezony s opcí pro olympijské hry. Ale bylo to moje rozhodnutí skončit v Česku.

Říkal jste, že nechcete prát špinavé prádlo. Ale chtěl jste říct, že v Česku je okolo skoku moc lidí a je těžké vyjít se všemi?
Možná je hodně věcí v pozadí, o kterých velmi často nevím nebo se je dozvím později. Problémem je i jazyk. Nezachytím všechno, co se děje v pozadí. To je taky důvod.

Co bude dál

Šéf skokanského úseku Leoš Škoda včera navečer nebral telefon ani nereagoval na textovou zprávu. Výběr nového kouče může být složitější, neboť letos může být zvoleno nové vedení úseku skoku. I proto Škoda na mistrovství světa pro Sport uvedl: "Kdo bude trénovat, vám teď neřeknu. Na přelomu dubna a května máme valnou hromadu. Já svoji vizi mám, ale nebudu ji nikomu vnucovat. Pokud mě nezvolí, tak půjdu."

Byl problém též v tom, že vaše metody třeba vyhovovaly mladším skokanům, ale pro Jakuba Jandu či třeba Jana Maturu nebyly tím pravým?
Ano, samozřejmě. Zkoušel jsem všechno možné. Můžete si být jistí, že tahle tréninková metoda funguje velmi dobře. Nejen Rakušané, ale i Němci pracují podobně. Je těžké bojovat, pořád slýchat dohady, která metoda je lepší. Když věci jdou, není problém. Ale když se nedaří tak dobře, šeptanda v pozadí nepomáhá ani mně ani závodníkům.

Je něco, co byste udělal jinak?
Jistě. Na konci vždycky víte, že jsou věci, které jste mohli udělat lépe. Ale nejprve se musíte rozhodnout, jak něco uděláte, a pak to učinit. A jestli je to dobře, nebo špatně, se dozvíte až potom.

Kdy jste se tedy rozhodl špatně?
Myslím, že jsem neudělal žádnou velkou chybu. Možná první rok jsem u Jakuba Jandy trochu pozdě zjistil, co by pro měj mohlo být perfektní. Jenže na to taky přijdete až později.

Dopřejete si teď volno nebo už máte nové angažmá?
Ne, ještě ne. Ale o znalost rakouských tréninkových metod se hodně zajímá spousta zemí. Nemusí to být na vrcholné úrovni či ve Světovém poháru. Jedenáct let jsem pracoval s mladšími kluky ve škole ve Stamsu (na proslulém sportovním gymnáziu). Klidně to může být o úroveň nebo dvě níž.

Čeští skokani Schallertovýma očima

Roman Koudelka: "Jsem s ním velmi spokojený, udělal krok mezi skokany na nejvyšší úrovni. Je velmi blízko vrcholu."
Ondřej Vaculík: "Vedlo se mu v Engelbergu a další závodech. Má však před sebou ještě spoustu práce."
Martin Cikl: "Má velký potenciál, ale v tuhle chvíli se musí učit. Má pojem o tom, co potřebuje dělat, ale nechce pracovat na sto procent."
Čestmír Kožíšek: "Udělal velký krok dopředu, je hodně mladý. A taky vyšší než obvykle skokani bývají, což je pro něj těžší. Ovšem je fyzicky i psychicky velmi talentovaný."
Lukáš Hlava: "Odvedl velmi dobrou práci, byl většinu sezony v Kontinentálním poháru. Má dobré nohy, jen měl v posledních letech problémy s psychikou."
Jakub Janda: "Nikdy nebyl problém, že netrénoval s reprezentačním A týmem. Jsou zvláštní situace, to je součást hry."
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze