Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sám v letadle, snad to nespletu. Objev Vančura míří na lety do Vikersundu

Tomáš Vančura v Sapporu | foto: foto archiv

11 2016
Jedna novinka za druhou. Tomáš Vančura, loňský sdruženář, prožívá první sezonu mezi skokany. Už zvládl mistrovství světa v letech v Kulmu a ve svých premiérových závodech Světového poháru v Sapporu získal před desítkou dní první body. Aby toho nebylo málo, při dnešní cestě do Norska na tři závody v letech ve Vikersundu absolvuje leteckou pouť poprvé sám, bez doprovodu.

Praha, Bergen, Oslo, Vikersund. „Budu trochu nervozní, abych v Bergenu přestoupil do správného letadla, ale snad se trefím,“ usmívá se devatenáctiletý skokanský objev, který má ve Vikersundu vystřídat v českém týmu Jakuba Jandu.

„A v Oslu snad bude přistavený skokanský autobus, po silnici to má být necelá hodinka,“ dodává skokan Dukly Liberec.

Ve Vikersundu se bude skákat od pátku do neděle - přibyl páteční závod jako náhrada za nedělní Oslo, kde byly proti mlha a vítr. Vančura si ale nedělá starosti, že by tři závody v letech byly příliš velkým soustem. „Naopak, těším se. Zatímco ostatní hned po návratu ze Sappora mířili do Osla a potom do Trondheimu, já měl deset dní volna,“ přibližuje.

Původně chtěl trénovat na můstku v Harrachově, tam se ale kvůli teplému počasí a nedostatku sněhu skákat nedalo. „Tak jsem u rodičů v Dolní Bečvě absolvoval suchou přípravu v posilovně. Aspoň jsem si od skoků odpočinul, zaskáču si až teď. Tři závody za tři dny, to bude takový bonus,“ libuje si.

Půjde o jeho druhé lety v životě, ty první absolvoval na lednovém mistrovství světa na mamutu v Kulmu. A hned sklidil pochvaly - za patnácté místo v prvním kole, za konečnou 23. příčku i za let dlouhý 210,5 metru, což byl nejlepší výkon z českých závodníků. „Je to rozený letec,“ rozplývali se čeští trenéři.

Člověk si připadá jako pták

V Kulmu dohromady i s tréninky absolvoval nějakých deset pokusů. „V technice se lety od běžných skoků nikterak neliší, všechno děláte úplně stejně. Rychlost, doba pobytu ve vzduchu a dosažené vzdálenosti jsou ovšem mnohem větší,“ nachází rozdíl.

Také pocitově jsou prý lety jiné. „Když doletíte na vzdálenost kolem dvou set metrů, připadáte si málem jako pták, opravdu letíte. Je to úžasný pocit. A pro diváky je to taky mnohem lepší,“ přemítá mladík, kterému doma v Dolní Bečvě kamarádi přáli, aby po odpočinku předvedl ve Vikersundu leteckou explozi.

„Jenže pokaždé to nespočívá jen v tom, jestli si člověk odpočine, záleží taky na podmínkách, větru a podobně. A taky nesmíte udělat chybu. Ale snad ano, třeba se mi podaří zlepšit osmadvacáté místo ze Sappora, nebo posunout výkon z Kulmu. Hlavní ale je postoupit do druhého kola, nejlépe každý den,“ prozradil své plány a cíle.Najdete na iDNES.czmobilní verze