Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemanová už se k problémům s českou reprezentací nechce vracet

Andrea Zemanová se svým otce Bohumírem, bývalým špičkovým světovým lyžařem. | foto: archiv Andrey Zemanové

9 2015
Vrchlabská sjezdařka Andrea Zemanová vstoupila do sezony Světového poháru ve skikrosu sedmým místem v Rakousku a zaznamenala tak svůj třetí nejlepší výsledek v kariéře.

Své předsezonní předsevzetí Andrea Zemanová hned na úvod světového poháru sice splnila, ale k úplné spokojenosti jí malinko chybělo.

„Do závodu jsem šla s tím, že chci do malého nebo velkého finále, což se povedlo. Když jsem ale viděla obsazení malého finále, chtěla jsem skončit pátá,“ řekla lyžařka, která se skikrosu věnuje třetí sezonu.

V ní si dala za cíl dostat se právě do velkého či malého finále. Na úvod vyšla skromnější varianta, byť se jí v rakouském Montafonu vstup do vyřazovací části povedl, svoji čtvrtfinálovou jízdu ovládla. „Měla jsem nejrychlejší start a dokázala jsem to udržet do cíle, což bylo super, bohužel v semifinále to nevyšlo,“ uvedla dvaadvacetiletá sjezdařka, dcera bývalého skvělého slalomáře Bohumíra Zemana, v jehož slalomářských stopách také dlouho šla.

Zranění a následné události ji však vyslaly vstříc skikrosu. V první sezoně se kvalifikovala na olympiádu v Soči, ve druhé, té loňské, ve švédském Aare okusila poprvé, jaké to je ve světovém poháru vystoupat na stupně vítězů, když tam v jednom závodě dojela druhá.

„Pořád se musím hodně věcí naučit,“ tvrdí, „chci se dostávat do malého nebo velkého finále pravidelně a když se zadaří, mohlo by to vyjít třeba i na medaili.“

Zemanová se po neshodách s reprezentačními trenéry, kvůli kterým nejela finále minulé sezony, připravovala s německým týmem. „Pomohli mi Tomáš Kraus a taky taťka,“ uvedla a spolupráci s Němci si moc pochvalovala: „V podstatě mě adoptovali, jsem jeden z Němců a je to paráda.“

U německého týmu Zemanovou nepřijali jako soupeřku. „Asi si řekli, že bychom se mohli vzájemně tahat. Nebyl tam žádný problém, byli a jsou na mě hodní a klape to,“ poznamenala ke spolupráci s německým národním družstvem.

K problémům s českou reprezentací se nechtěla vracet. „Už bych to nerozebírala, je to za mnou. Mám čistou hlavu, snad bude pokrok vidět,“ uvedla bývalá slalomářka, která má nového osobního trenéra Luďka Strejčka.

V tréninku se hodně zaměřila na skoky, v kterých má největší rezervy. Jako sjezdařka je tolik netrénovala: „Když jsou nějaké větší nakopané skoky, zkušenosti jsou tam hrozně znát. Už v minulé sezoně jsem se fakt cítila o dost jistější, tak doufám, že to bude zase znát. Tolik se nebojím.“

Rady dostává od dvojnásobného mistra světa Krause, který před několika dny ukončil kariéru. „Je to dobré,“ komentovala rozhodnutí čtyřnásobného vítěze Světového poháru, který o ní řekl, že jednou může vyhrát olympijské zlato.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze