Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skifaři Synkovi odvál start veslařského mistrovství světa uragán

Ondřej Synek vynášel loď na vodu první den mistrovství světa na Novém Zélandu marně | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

31 2010
První den světového šampionátu ve veslování na Novém Zélandu zhatil v noci na dnešek silný vítr. Pořadatelé se rozhodli program prvního dne zrušit, a tak žhavé české medailové naděje na skifech Ondřej Synek i Mirka Knapková nastoupí do rozjížděk až v noci na zítřek, stejně jako dvojskify.

Domácí mužská dvojka bez kormidelníka lehkých vah se vítězstvím v úvodní rozjížďce mistrovství světa kvalifikovala do pátečního finále, ale pak se odjely už jen čtyři jízdy, než silný vítr zhatil první den mistrovství světa ve veslování na novozélandské přehradě Karapiro. Další program prvního dne byl nejprve 40 minut po půlnoci našeho času odložen a necelé dvě hodiny poté zrušen docela.

"Kvůli sílícímu větru se podmínky staly pro veslování neúnosné," sdělila Radiožurnálu mluvčí novozélandských organizátorů Penny Dainová. Což je komplikace nejen pro domácí fanoušky, jimž samozřejmě zůstanou vstupenky v platnosti, ale zejména pro závodníky, kteří se letos už tak - kvůli čekání na novozélandské jaro - museli chystat na start světového šampionátu o tři měsíce déle než obvykle.

"Je tady dneska silný vichr, pojedeme o den později," sdělil v noci Radiožurnálu z Nového Zélandu Ondřej Synek, letos suverénní vítěz Světového poháru a největší česká medailová naděje. Ráno pak upřesnil: "Byl zakázán dokonce i trénink na lodích, není to nic příjemného, můžeme trénovat jen na trenažérech na břehu. Tohle na klidu samozřejmě nikomu nepřidá. Zvlášť když vítr hrozí i koncem týdne, a tak původně na čtvrtek plánované semifinále se na devadesát procent pojede kvůli počasí už ve středu."

A co lze v noci na zítřek od českých es v odložených rozjížďkách mistrovství světa vlastně čekat? Mirka Knapková může podle losu, který jí přisoudil v kvalifikaci mimo jiné nebezpečnou Rusku Levinovou, dojet klidně třetí, a přece postoupí přímo do semifinále.

Zato Ondřej Synek by musel vzhledem k vyššímu počtu skifařů na startu svou zahajovací jízdu vyhrát, aby se dostal přímo do semifinále, jinak ho čeká opravná jízda. Jeho soupeřem budou mimo jiné nevyzpytatelní Australan Free či Belgičan Maeyens.

Synkův trenér Milan Doleček už před startem vzkazoval přes Radiožurnál Synkovým fanouškům: "Jediný důležitý výsledek je ten finálový. Takže se může klidně stát, že po rozjížďce přijdou domů "poplašné" zprávy, že Ondra "nezajel". Ale vítězství v rozjížďce opravdu není podstatné, naše společná filozofie s Ondrou je postoupit do finále s co nejmenší ztrátou sil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze