Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skateboardisté lákají k bazénu

7 2006
Praha - Třináct? Pro hodně lidí tohle číslo znamená zaručené lapálie. Smůlu. Pořadatelé 13. ročníku Mystic Sk8 Cupu však na tuhle pověru nevěří. "Je to přece docela hezké číslo," tvrdí ředitel závodu Tomáš Rejman. Velké šílenství pro příznivce tohoto nespoutaného sportu začíná na pražské Štvanici už dnes.

A Rejman věří, že o špičku světového skateboardingu bude velký zájem.

"V minulých letech se počet diváků ustálil někde na dvanácti tisících, letos bychom chtěli nalákat ještě alespoň o tisíc lidí víc."

Přivábit by je mohlo několik novinek. Třeba oficiální závod žen, nebo přidání další disciplíny. Kromě tradičního streetstylu, vertikální rampy a best trick contestu uvidí Praha i atraktivní disciplínu zvanou bowl (bazén).

"Vlastně je to vůbec nejstarší disciplína skateboardingu," prozrazuje Rejman. "Začali s tím kdysi v Kalifornii surfaři, kteří si přidělali k prknům kolečka a spouštěli se do vypuštěných bazénů. Ty nebyly hranaté, ale vypadaly třeba jako fazole."Pražský bazén má tvar osmičky a postavil jej legendární Dave Duncan.

Mystic Sk8 Cup je mezi nejlepšími jezdci planety hodně oblíbený. Pro letošní rok je to vůbec jediný závod série World Cup Skateboarding, který se koná v Evropě. Navíc pod širým nebem, i to je pro světovou elitu příjemná změna. Pořád je to nejlevnější závod, ale navýšením prize-money na 40 tisíc dolarů se už dotáhl na jiný podnik v brazilském Sao Paulu.

Na stavbě trati pro streetstyle se podílela i jedna z největších českých nadějí pro víkendové zápolení, Tomáš Vintr. "Bude to rychlejší, dá se tam jezdit všemi směry, můžete toho víc vymyslet," vysvětluje Vintr.

Sám se do akce dostane až v sobotu, dnešním předkvalifikačním bojům se vyhne. Mystic Sk8 Cup, to není jen vlastní závod, ale i bohatý kulturní program. V rámci živých koncertů zahraje britská kapela Freestylers, návštěvníci se mohou vydat na výstavu umění a designu Subkultura. Sledovat malování graffiti na stěně dlouhé čtyřicet metrů. Anebo si ve volné chvilce třeba vyrobit svůj vlastní skateboard.

Autor:


Témata: Graffiti
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze