Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sjezdařská sezóna: čtyři Maierovy tituly a nadvláda Rakušanů

20 2000
B O R M I O ( I t á l i e ) - Hermann Maier vysoko nad oblaky a za ním armáda jeho rakouských kolegů, takový byl obraz uplynulé sezóny Světového poháru v alpském lyžování. V závodech žen byl obrázek téměř totožný, jen s tím rozdílem, že chybí taková dominantní postava, jakou je mezi sjezdaři 'Herminátor'. "Je fantastický, ještě vyhraje mnoho závodů," složil Maierovi poklonu trojnásobný olympijský vítěz, Ital Alberto Tomba.

Sedmadvacetiletý Maier vyhrál celkové hodnocení SP a přidal malé glóby za sjezd, superobří slalom a obří slalom. Stal se třetím sjezdařem historie, jemuž se v jedné sezóně podařilo získat čtyři křišťálové trofeje. Před Maierem to dokázali Švýcar Pirmin Zurbriggen v roce 1987 a Francouz Jean-Claude Killy v roce 1967.

Rakouský sjezdař letos jako první na světě dosáhl magické hranice dvou tisíc bodů. "Za rok vyhraji více závodů a získám více bodů," prohlásil sebejistě nebojácný a na trati vždy agresivní Maier. Zbylý slalomový titul získal všeuměl Kjetil-Andre Aamodt. "Maier je nedostižný, s tím se musíme smířit," uvedl Nor.

Mezi ženami je vláda rozdrobena. Po Renatě Götschlové, která vyhrála celkové pořadí a je nejlepší v superobřím slalomu, a Regině Häuslové, jež za prvenství ve sjezdu zaplatila operací zlomené nohy, patří díl radosti i Michaele Dorfmeisterové, nejlepší v obřím slalomu, a Spele Pretnarové, jež nastřádala nejvíc bodů ve slalomu.

Největší rivalka Dorfmeisterové v boji o titul v obřím slalomu, Sonja Nefová ze Švýcarska, obsadila až sedmé místo, Rakušance tak druhá příčka za vítěznou krajankou Brigitte Obermoserovou bohatě stačila. "Chtěla jsem vyhrát celkové hodnocení obřího slalomu a to jsem splnila," řekla Dorfmeisterová.

Slovince Pretnarové stačilo až deváté místo, aby se stala celkovou vítězkou slalomu. Její rivalka Christel Saioniová z Francie dojela pátá a to bylo málo. Závod vyhrála Američanka Kristina Koznicková. "Byla to noční můra," ulevila si Pretnarová. "Nevěřila jsem tomu, dokud jsem při vyhlašování výsledků neuslyšela své jméno. Jsem šťastná, že jsem vyhrála. Zasloužím si to."

Muži a ženy Rakouska v uplynulé sezóně vyhráli dohromady 39 závodů. Tato dominance trochu straší vedení Mezinárodní lyžařské federace (FIS), protože klesá televizní sledovanost závodů. "Je to nudné a ohrožuje to naše příjmy," přiznal šéf FIS Gian-Franco Kasper.

Sezóna přinesla mnoho zraněných sjezdařek. Hned na začátku si v tréninku pochroumala koleno obhájkyně trofeje, Rakušanka Alexandra Meissnitzerová, na konci sezóny si zlomila nohu Häuslová. Mezitím musely lyžařský rok předčasně ukončit například Chorvatka Janica Kosteličová či Pernilla Wibergová. "Je to hrozná sezóna, tolik zranění nepamatuji," kroutila hlavou švédská veteránka.

"Není to zlé, ale je to varující. Musíme se nad tím zamyslet a pokusit se to nějakým pravidlem omezit. Třeba zavést minimální a maximální délku lyží, váhu lyžařských bot," konstatoval Kasper a doplnil: "Je to vybavením, většinou to odnášejí kolenní vazy." Především slalomy splnily letos sen mnoha lyžařů o prvním vítězství v závodu Světovém poháru.

Větu "Tomu nemohu uvěřit, je to nejkrásnější den mého života" vyslovilo za uplynulých pět měsíců v euforii z premiérového vítězství osm mužů a sedm žen. Mezi ty šťastné patřili například Slovinci Mitja Kunc, Mojca Suhadolcová a Matjaž Vrhovnik, Švýcar Didier Plaschy, Francouzka Christelle Saioniová, Ital Angelo Weiss, Rakušané Mario Matt a Rainer Schönfelder či Francouz Joel Chenal. Za největší šok Světového poháru označili odborníci vítězství Švýcarky Corinne Imligové.

Muži

Konečné pořadí obřího slalomu: 1. Maier (Rak.) 520, 2. Mayer 517, 3. von Grünigen 466.

Konečné pořadí slalomu: 1. Aamodt 598, 2. Furuseth 544, 3. Vrhovnik 538.

Konečné pořadí SP: 1. Maier 2000, 2. Aamodt 1440, 3. J. Strobl (Rak.) 994, 4. Ghedina (It.) 958, 5. Schifferer (Rak.) 905.

Ženy

Konečný stav obřího slalomu: 1. Dorfmeisterová 684, 2. Nefová 602, 3. Wachterová 470.

Konečné pořadí slalomu: 1. Pretnarová 645, 2. Saioniová 626, 3. Pärsonová 499.

Konečné pořadí SP: 1. Götschlová 1631, 2. Dorfmeisterová 1306, 3. Cavagnoudová (Fr.) 1036, 4. Kostnerová (It.) 878, 5. Obermoserová 806.

 

Hermann Maier na sjezdovce v Bormiu při super-G, v němž dosáhl svého 28. vítězství a dovršil rekordních 2000 bodů v sezoně

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze