Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šinkovský: Hradecký maraton chci vytáhnout na druhý v Česku

Roman Šinkovský | foto: Stanislav Ďoubal

15 2015
Ještě ani nestačil vstřebat první dojmy z víkendového premiérového ročníku a už se netají odvážnou vizí. Roman Šinkovský, zakladatel a šéf Hradeckého půlmaratonu, letos ke čtvrtému ročníku přidal premiérový ročník maratonského běhu a právě s ním má velké plány.

„Chtěl bych, aby v Hradci byl druhý nejvýznamnější maraton v České republice,“ odkryl své plány poté, co se na hradeckém Malém náměstí k letošnímu ročníku půlmaratonu postavilo na start na 2 000 běžců a co premiérový maraton přitáhl téměř 500 vytrvalců.

Jak těžké bylo připravit maraton zároveň s půlmaratonem?
Vůbec jsme nevěděli, co to s organizací závodů udělá. Jde hlavně o momenty, kdy se na trati potkávají maratonci s půlmaratonci. Ukázalo se, že běžci jsou ohleduplní a dobře to funguje. Časy, které jsme si naplánovali, vycházejí dobře. Je to samozřejmě náročné, ale my to chceme dosáhnout.

Jaké tedy máte ambice do budoucna?
Netajím se tím, že bych chtěl, aby Hradecký maraton byl druhým nejvýznamnějším maratonem v České republice a aby k nám časem jezdily tisícovky lidí. Každý běžec po této trati touží a půlmaraton je pouze poloviční sen.

Letošní výsledky

Hradecký půlmaraton
Muži:
1. Kohut (Relax-Fit.cz Team) 1:06:18, 2. Dymák (Vitalyte Maraton Tým) 1:07:54, 3. Kučera 1:09:30.
Ženy: 1. Preibischová (adidas Boost Team/AC Mariáns) 1:16:17, 2. Kozáková (Hvězda Pardubice) 1:26:16, 3. Tučanová (Spartak Praha 4) 1:26:20.

Hradecký maraton
Muži:
1. Čivrný 2:36:12, 2. Pecina (oba Eleven Run Team) 2:41:32, 3. Bavor (SK Miletín) 2:43:45.
Ženy: 1. Rambová (GoMango) 3:14:17, 2. Metelková (Sokol HK) 3:20:21, 3. Tůmová (Vrchlabí) 3:24:21.

Jak dlouho potrvá, než se vize naplní?
Každým rokem se posouváme kupředu a vždy mám pocit, že už to dál nejde. Pak se z toho otřepeme a vymyslíme zase něco nového. Těžko na takovou otázku nyní odpovědět.

Není vám Malé náměstí malé?
Myslím si, že je v současné době útulnější a na tento typ akce vhodnější, protože nynější podoba Velkého náměstí sportu absolutně nevyhovuje. Chtěli jsme tam startovat už letos, ale kvůli špatnému stavu budeme zatím čekat na plánovanou rekonstrukci. Za daného stavu není lepší volby než Malé náměstí.

Nakolik jsou masové běžecké závody výdělečným podnikem?
V první řadě mají závody obrovské náklady. Pokud chcete zajistit kompletní bezpečnost závodníků, aby fungoval servis a všechno proběhlo, jak má, nedá se na tom šetřit. Ruku v ruce s tím jde výše startovného, které se snažíme držet opravdu na minimu. Nejde o podnikání nebo bysnys, v první řadu to musí být srdeční záležitost. Potom člověk nehledí na to, kolik to stojí a jaké jsou náklady, ale dělá to proto, že ho to baví.

Dáte si teď volno?
Ještě na podzim se musíme začít připravovat na další sezonu, akcí děláme více. Ale největší stres zítra opadne a budeme si chvíli užívat, že už to máme za sebou. To je zároveň motivace do budoucna.

Chystáte příští rok změny?
Na to je ještě brzy. Letos třeba dáváme každému, kdo závod absolvuje, krásné medaile, což beru jako posun dopředu. Poprvé jsme také udělali charitativní běh pro děti. Vždy se najde způsob, jak se vyvíjet dál, ale na příště zatím je to ještě předčasné.

Budete v čele organizace závodů stát nadále?
Organizační tým se rozrůstá a některé kompetence předávám dalším. Ale půlmaraton a maraton jsou mojí srdeční záležitostí a nároky jsou tak vysoké, že zatím nechci, aby to přebíral někdo jiný.Najdete na iDNES.czmobilní verze