Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sezonu jsme si prohráli už na Dukle, tvrdí trenér Dvora Šulc

Dvůr Králové: házenkáři při taktické poradě - Házenkáři Dvora Králové při taktické poradě během utkání. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

27 2010
Házenkáři Dvora Králové se po roční účasti v nejvyšší soutěži loučí s elitou. O jejich sestupu rozhodl domácí zápas s Brnem, v němž prohráli 30:33. Podle trenéra Petra Šulce nemuselo na baráž vůbec dojít.

Ještě třicet minut před koncem barážového utkání s Brnem byli házenkáři Dvora extraligoví. Avšak bezprostředně po něm se za jejich účastí v české nejvyšší soutěži zabouchly dveře.

Neudrželi totiž jednobrankový náskok, který si vypracovali v první půli, a tak se přes veškerou snahu poroučejí zpět do druhé ligy.

"Z té porážky mám smíšené dojmy," říká hořce trenér Petr Šulc, "udělali jsme dvě technické chyby a ztratili vedení. Byl to zlomový moment utkání. Kdybychom odcházeli do šaten s vedením o tři góly, bylo by to pro nás výrazně motivující."

Nestalo se. Přesto nesměli dovolit Brňanům vstřelit 27 branek a museli sami o pět zvítězit. "Věděli jsme ovšem, že se toho při střelecké potenci soupeře zřejmě nedočkáme," přiznal.

Ale na druhé straně své svěřence logicky obhajuje: "Jít do druhé půle s jedním gólem navrch a vědomím, že další čtyři musíte vstřelit, je dost náročné." Nicméně hlavním původcem toho, proč si nezajistili místo v extralize pro následující rok, je několikanásobný mistr České republiky s mužstvem Karviné Viktor Hastík.

"Je to velice zkušený hráč. Ubránit takovou osobnost je nesmírně těžké. Ale tým Brna je vyrovnaný na všech postech, nikdo tam nehraje druhé housle," tvrdí Šulc.

Debaty o důvodech neúspěchu jsou sice na místě, jenomže k nim nemuselo vůbec dojít - pokud by dvorští házenkáři několikrát během sezony neprováhali šanci v utkáních se silnějšími týmy.

Psychologický blok a přílišný respekt v tomto ohledu nadělaly své. "Například podzimní zápas s Duklou Praha jsme měli téměř vyhraný a prohráli jsme si ho za minutu a půl," poukazuje kouč, "takové vítězství by nám vlilo novou krev do žil a zvýšilo motivaci našich hráčů. Zaplatili jsme nováčkovskou daň."

Nevyzrálost srážela mužstvo po zbytek ročníku. Neúpěchy se rychle nasčítaly: jedna porážka s Duklou, pak další prohospodařený náskok v Třeboni.

"Nespočívá to v rychlosti. Potřebujeme zkušenost, kterou postrádám a kterou najdete u hráčů odcházejících za hranice naší ligy," tvrdí, "kdybychom se udrželi, roční pobyt v extralize by byl znát."

Ve Dvoře v nejbližších dnech vyhodnotí zpackanou sezonu a sám trenér Petr Šulc zvažuje, zda se nevrátí do Náchoda, odkud v roce 2009 přišel.

Střelec Klouček věřil, že extraligu pro Dvůr Králové zachrání

Když přišel po prohrané baráži s Brnem do šatny, posadil se na své místo a společně se spoluhráči i s fanoušky tamních házenkářů nemohl uvěřit, že jeho Dvůr je po roce už zase druholigový.

"Pro mě osobně je sestup ohromným zklámáním. Všichni jsme totiž věřili, že extraligu ve Dvoře zachráníme. Brno však hrálo hodně dobře. I když jsme dali spoustu branek, zase jsme jich dostali až příliš," říká s trpkostí v hlase Jiří Klouček, spojka Dvora Králové.

Život Šulcova výběru v domácí nejvyšší soutěži se po prvním poločase zdaleka nemusel omezit na třicet minut. Vždyť vedli o tři branky a dvougólové manko z prvního duelu mohli vzápětí vymazat.

"Na Brňany jsme se sice dobře připravili, ale nezastavili jsme jejich útočné klenoty Hastíka s Hubáčkem.
Kdybychom je lépe bránili, byli bychom teď jinde. Jenomže oni baráž rozhodli," líčí.

Selhání defenzivy je jeden z důvodů pádu do druhé ligy. Ten druhý a zásadnější hledejme také v Kloučkově nižší produktivitě. Moravané si obávánou střeleckou oporu domácích natěsno pohlídali a dovolili jí skórovat jenom třikrát. "Moc mě to mrzí. Očekával jsem, že podám lepší výkon. Mám z něj špatný pocit, v rozhodující chvíli jsem se měl více tlačit do zakončení," láteří.

Jiří Klouček nyní zvažuje svou další hráčskou budoucnost. Zatím není jasné, zda zůstane ve Dvoře Králové, nebo se vrátí do kmenového oddílu v Náchodě hrajícího druhou ligu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze