Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


To sdruženáři nepamatují. Do Světového poháru vstoupí osamocený Portyk

Nejlepší čeští sdruženáři současnosti s trenérem. Zleva kouč Vladimír Šmíd, talentovaný Tomáš Portyk, rekonvalescent Miroslav Dvořák a Petr Kutal, který má do A-týmu blízko. | foto: Ivana Roháčková

24 2015
Česká severská kombinace volá tenkým hláskem. O víkendu začne ve finském Kuusamu nová sezona Světového poháru a reprezentace zažije málo vídaný jev. Poté, co v závěru léta onemocněl mononukleózou Miroslav Dvořák, domácí jednička, tam bude závodit pouze devatenáctiletý talent Tomáš Portyk. Nikdo další totiž nemá potřebnou výkonnost ani bodový zisk.

„Dvořákova nemoc představuje značnou komplikaci,“ přiznal nový trenér reprezentace Vladimír Šmíd, který na jaře vystřídal Ladislava Rygla mladšího. „Pozitivní na celé věci je jediné - že v této sezoně není ani mistrovství světa, ani olympiáda,“ poznamenal kouč, dosavadní dlouholetý asistent, podle něhož by Dvořák mohl začít s přípravou v první polovině prosince.

„Ale jen pozvolna. Do závodů by možná mohl naskočit v druhé polovině sezony s tím, že se zaměří spíše na další roky. Věříme, že se vrátí na úroveň, na jakou jsme u něho zvyklí,“ dodal trenér na adresu závodníka, který se dosud v závodech Světového poháru prosadil čtyřikrát na stupně pro nejlepší.

Domácí sdruženářský minisvět postihlo více změn - legendy Tomáš Slavík a Pavel Churavý ukončily kariéru, přičemž Slavík hned naskočil do role sportovního ředitele úseku.

„Zbyli nám dva top závodníci, ale jeden se musí vyléčit. Snažíme se starat o juniory, potřebujeme tým doplnit. Proto se v létě junioři připravovali společně s reprezentanty a určitě to plody přinese,“ uvedl Slavík, podle něhož mají nejblíže do A-týmu Petr Kutal a Martin Zeman. „Musejí ale získat potřebné body v Kontinentálním poháru.“

Diagnóza byla pro Dvořáka vysvobozením

Dvořák se v závodech letní Grand Prix trápil, což zprvu přisuzoval přetrénovanosti. Až v září lékaři odhalili, že příčinou je mononukleóza. „Ale lepší se to a zdá se, že začátkem prosince začnu s lehčím tréninkem. Do plné přípravy bych se mohl pustit kolem Vánoc,“ míní.

Zároveň přiznal, jak těžké pro něj bylo letní období. „Pořád jsem zpytoval svědomí, co jsem udělal špatně, při závodech jsem se dostal málem až na dorosteneckou úroveň. Hledal jsem příčinu a když ji lékaři objevili, bylo to pro mě vysvobození. Věděl jsem, co mi je. Teď si na vlastní kůži vyzkouším, jak dlouho mi bude trvat, než se vrátím do patřičné kondice.“

Portyk bude závodit ve Finsku a o týden později v Lillehammeru sám, byť mu doprovod obstarají trenér Šmíd a servismani. „Být sám je nevýhoda. S Mirkem jsme si vždycky pomáhali, ale musím si s tím poradit, bude tam trenér. Rád bych se oproti minulé sezoně zlepšil,“ přiznal mladík z Lomnice nad Popelkou, jehož dosavadním maximem v závodech Světového poháru bylo dvanácté místo z lednového Schonachu.

Trenér Šmíd očekává, že Portyk svoje představy naplní. „V letní Grand Prix závodil výborně, stabilně se pohyboval kolem desítky a celkově skončil devátý, což je vysoká úroveň. Věřím, že to přenese na sníh,“ pravil.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze