Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ševčíková stále čeká na divokou kartu

31 2000
P r a h a - S nadějí, nejistotou a narůstající nervozitou prožívá poslední dobou každý den vzpěračka Radka Ševčíková. Mistryně Evropy z loňského roku stále netrpělivěji čeká, zda Mezinárodní federace vzpírání (IWF) vyhoví žádosti českého svazu a národního olympijského výboru o přidělení divoké karty, která by jí umožnila startovat na olympijských hrách v Sydney. Plénum Českého olympijského výboru, které potvrdí složení výpravy, se přitom sejde už za dva týdny.

"Žádost jsme podali už před dvěma měsíci a odpověď čekáme každým dnem. I Mezinárodní olympijský výbor už přece musí chtít mít jasno o konečném počtu startujících," čílil se generální sekretář svazu Zdeněk Eret.

Eret naznačil, že 14. srpen, termín zasedání pléna ČOV, nemusí být pro celou kauzu konečným. "Mohli bychom na výbor apelovat, aby účast Ševčíkové schválil s podmínkou, že pokud pro ni karta později přijde, tak do Sydney pojede. V opačném případě zůstane pochopitelně doma." Vzpírání žen je na programu olympijských her poprvé v historii.

Ševčíková skončila v klasifikačních tabulkách, do kterých byly zařazeny všechny individuální výkony na kontinentálních mistrovstvích od loňského světového šampionátu, v kategorii do 75 kg na šestnáctém místě. Jistotu účasti má pouze patnáct nejlepších. A divoké karty má IWF k dispozici pouze čtyři.

Svoji výkonnost měla sedmadvacetiletá vzpěračka potvrdit na letošním mistrovství Evropy v Sofii. To se jí ale vůbec nevydařilo. Kvůli žaludečním problémům ztratila přes noc na hmotnosti téměř tři kilogramy a ve dvojboji dostala nad hlavu jen 217,5 kg, čímž zaostala za svým maximem o dvanáct a půl kila.

"Je strašná škoda, že ji tenhle výpadek postihl právě v tak důležitém závodu," posteskl si reprezentační kouč žen Miroslav Kozel, který vzpěračku pražského Olympu v těchto dnech v Ostravě připravuje. "V tréninku je nesmírně poctivá, ale přesto na ní vidím, že jí čekání na definitivu vězí v hlavě. Snad už tomu bude brzy konec," doufá Kozel.

Závodnice se snaží na problémy ohledně udělení divoké karty nemyslet. Připravuje se dvoufázově spolu s další členkou reprezentačního kádru Veronikou Buroňovou a denně navzpírá hodně přes deset tun. "Trenér mi říká, abych se soustředila na vzpírání a ostatní starosti nechala jemu. Beru to tak, že bych stejně musela trénovat, i kdybych už neměla na olympiádu nárok. To víte, občas mi to vrtá hlavou a strašně by mě mrzelo, kdybych v Sydney chyběla," přiznala Ševčíková. "Ale mohla bych si za to sama," dodala.

To Zbyněk Vacura (do 77 kg) a v nejtěžší hmotnostní kategorii nad 105 kilogramů Petr Sobotka se mohou v klidu připravovat. Právo startu v Sydney si vybojovali díky výsledkům družstva na mistrovství Evropy v Sofii, kde český tým skončil v redukovaném pořadí zemí první a zajistil tak dvě účastnická místa. Výkonná rada svazu oba začátkem května potvrdila ve jmenovité nominaci s tím, že pozice prvního náhradníka připadla Liboru Wälzerovi (do 105 kg), druhým čekajícím je Jiří Mandát (do 94 kg).

Sobotka, čerstvý otec dcery, na evropském šampionátu zlepšil v trhu český rekord výkonem 185 kg a ve dvojboji skončil celkově desátý. Vacura změnil domácí tabulky v trhu, nadhozu i ve dvojboji celkem o dvacet kilogramů a vybojoval čtrnáctou pozici.

Od 8. srpna všechny čeká další dvoutýdenní soustředění v Praze a do Sydney by měli olympionici zamířit 1. září.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze