Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestavit tým na postup v Lize mistryň? Hraniční záležitost, míní kouč Čada

Miroslav Čada označil splněný postup v Lize mistryň za svůj dosud nejnáročnější úkol. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

14 2010
Žádná luxusní whiskey, žádný kubánský doutník. Jen sklenička šampaňského s vedením klubu, dva panáky vodky a pak rychle do peřin. Tak vypadal závěr báječného úterního večera v podání trenéra Miroslava Čada, který s volejbalistkami Prostějova postoupil ze základní skupiny Ligy mistryň. Takový úspěch se dosud žádnému českému týmu nepovedl.

"Nálada byla uvolněnější, ale nějaké bouřlivé oslavy v autobusu nebyly," říká Čada o cestě z polského města Bielsko-Biala, kde dvojnásobné české šampionky postup vydolovaly šťastným vítězstvím 3:2. Jak si hráčky triumf užily v Prostějově? "To nevím, já jsem je pak večer už neviděl," směje se kouč VK Modřanská.

Sám jste hned po zápase přiznal, že úterní počin řadíte ještě výš než postup s reprezentací Slovenska na loňské mistrovství Evropy. Proč?
Byl to teď ještě náročnější úkol. Přece jenom dostat se na Evropu z pozice reprezentace je reálnější, ale sestavit tým pro Ligu mistryň, který dokáže z naší skupiny smrti postoupit, to byla úplně hraniční záležitost.

Dlouho se zdálo, že rozhodující zápas v Bielsko-Biale prohrajete, navíc hladce 0:3. Měli byste pak ještě nějakou reálnou šanci na postup do vyřazovacích bojů?
Už jenom v oblasti teorie. Porazit Fenerbahce Istanbul, které zatím neztratilo ani set, by nebylo reálné. Ten tým je kvalitou někde úplně jinde.

A s jednou výhrou byste naději neměli?
Myslím, že ne. Třetí bychom neskončili, protože jsme neměli dobré skóre. Byla by určitá šance na postup ze čtvrtého místa, pokud by někdo z postupujících pořádal Final Four.

Váš tým prohrál v Polsku dva úvodní sety a nezachytil ani začátek třetího. Vy jste ale i v těch chvílích působil na lavičce docela klidně. Co jste v těch chvílích prožíval uvnitř?
Je pravda, že člověk se musí hodně krotit. Náš výkon ze začátku byl průměrný, chtěli jsme víc, ale nešlo to. Po zkušenostech, které mám, však vím, že nemohu přenést nervozitu a velký tlak na hráčky, to by bylo destruktivní. Pořád jsem se tak snažil k zápasu přistupovat konstruktivně, hledat vhodné složení našeho družstva a slabiny soupeře.

Prostějov: trenér Čada udílí pokyny

A jak kritickou situaci zvládaly vaše hráčky? Bylo při oddechových časech na některých vidět, že už pomalu ztrácejí naději?
Vůbec ne. Holky situaci zvládly právě tím, že se neustále snažily a čekaly na svou šanci. To bylo rozhodující.

Kdo v nejtěžších chvílích tým nejvíc burcoval?
Tradičně v takových okamžicích plní svou roli Milada Spalová a v polském zápase i Corina Ssuschkeová ukázala, že je zvyklá tato super-těžká utkání hrát.

Znáte přesný moment, který odstartoval váš velký obrat?
Ve třetím setu za stavu 5:9 jsme začali lépe podávat, udělali jsme sérii tří čtyř bodů. Potom už soupeř znejistil.

Samotný závěr zápasu se pak odehrával v režii střídající smečařky Solange Soaresové, jediné hráčky, která je v Prostějově od postupu do extraligy. Svým výkonem napsala překrásný sportovní příběh, že?
Je to tak. Solange je jediná, která je v Prostějově od zrodu volejbalového projektu, stala se i ve slovenské reprezentaci oporou. V tomto klíčovém zápase pak naplno ukázala, že má v týmu stále nezastupitelné místo.

Už tušíte, jak velká je šance pořádat v Prostějově finálový turnaj čtyř nejlepších, kam byste se tím pádem automaticky kvalifikovali?
To je spíš otázka pro vedení.

Dokážete ale jistě zhodnotit, jestli by Prostějovu Final Four slušelo.
Každopádně. A nejde jen o Prostějov, ale o celý český volejbal, který už potřebuje nějaký úspěch ať už v ženské nebo mužské kategorii. Final Four by bylo ohromným svátkem pro celou republiku.

Miroslav Čada

Předpokládám, že v soubojích se třemi nejlepšími týmy Evropy by se těžko dalo mluvit o nějakých vašich cílech, že?
Je to tak. Musíme zůstat na zemi a nebudeme tvrdit, že ve Final Four budeme porážet evropské velkokluby. Takový stav není. Udělali jsme obrovský skok, ale abychom třeba dokázali postoupit do finále... Tak daleko nejsme.

V případě, že by Prostějovu pořádání Final Four nevyšlo, bylo by v silách vašeho týmu probít se tam i přes dvě kola vyřazovacích bojů?
No, nevidím to moc pravděpodobně.

Jak silné soupeře byste mohli dostat?
Právě to studujeme a je to dost složité. Je možné, že přes jednoho bychom ještě třeba mohli projít, ale potom už by to bylo těžké.

Kdy byste se měli dozvědět, co vás v Lize mistryň dál čeká?
Myslím, že do příští soboty. Závěrečná utkání všech základních skupin se hrají v úterý, v sobotu se losuje a to už bude znám i pořadatel Final Four.

Šéf klubu: Holky to dokázaly, teď je řada na nás

Historický postup ze základní skupiny Ligy mistryň si šéf volejbalistek Prostějova Petr Chytil vychutnával ještě hodinu po úterní půlnoci. Pak šel spát s vědomím, že vedení klubu čeká hodně práce. Český šampion by rád postup využil k zisku pořadatelství Final Four. "Přihlášku jsme podali, teď bude naši nabídku zvažovat evropská volejbalová federace CEV. Bez šancí určitě nejsme," věří předseda správní rady VK Modřanská.

Radost prostějovských volejbalistek


Podle zákulisních informací o pořadatelství projevilo zájem francouzské Cannes a také turecký Istanbul. O pořadateli se bude rozhodovat až po posledních zápasech základních skupin, které jsou na programu příští úterý. "Až po těchto zápasech bude postupující dvanáctka týmů definitivní a na program přijdou jednání o pořadateli Final Four," poznamenal Chytil.


Volejbalový klub z Prostějova bude rozhodnutí netrpělivě očekávat, protože hostitel je automaticky prvním účastníkem závěrečného turnaje. Nemusí hrát play-off a má jisté semifinále elitní evropské soutěže. "Uděláme vše pro to, aby turnaj byl v Prostějově. Tým svoje odvedl a vybojoval postup. Teď je řada na vedení klubu," uvědomuje si Chytil, podle něhož na činovníky čeká řada, aby v případě přidělení pořadatelství bylo Final Four důstojným vyvrcholením soutěže.


"Jedna věc jsou finance, které CEV požaduje od pořadatele. Je to 150 tisíc eur. Celkově by ale náklady byly určitě větší. Úpravy v hale, zajištění účasti VIP partnerů vedení evropského volejbalu. To všechno stojí peníze. Přesto si myslím, že bychom to zvládli," říká Chytil.


Velký problém by neměl být ani v zajištění televizních přenosů, což je také podmínka, kterou musí organizátor zajistit. "Podle předběžných zpráv by se mělo Final Four odehrát někdy v dubnu a v tomto termínu neprobíhá žádná velká sportovní akce. A přenosy z finálového turnaje Ligy mistryň by jistě byly atraktivní pro fanoušky," domnívá se Petr Chytil.Najdete na iDNES.czmobilní verze