Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o Tour: Kanibal Merckx snědl i drobky. Byl to ďábelský debut

Eddie Merckx je stále aktivním cyklistou. | foto: Profimedia.cz

2 2010
Christian Raymond ze stáje Peugeot po Tour de France 1969 své dvanáctileté dceři řekl: "Ten Belgičan nám nenechal ani drobky. Je to kanibal." Ta přezdívka už Eddymu Merckxovi zůstala. Později o něm časopis Vélo napíše: "Merckx je nejdokonalejším cyklistou historie."

Pětkrát vyhraje Tour i Giro, belgický princ Albert pro něj bude posílat soukromé letadlo a král mu udělí titul barona, papež Jan Pavel II. jej pozve na soukromou audienci. Jenže tehdy, v létě 1969, byl na počátku. Teprve začínalo sedmileté období, jež experti nazvou Érou Merckxe. Jel teprve první Tour. A jel ji skvostně.

Slavné příběhy, které psala Tour de France

Seriál MF DNES k nejslavnějšímu cyklistickému závodu světa, to je sedm příběhů, sedm podivuhodných osudů.
Dnes závěrečný díl: legenda Eddy Merckx.

Vyhrát v jediném ročníku celkové pořadí i hodnocení sprinterů a vrchařů, to dokázal jedině on – a právě v roce 1969. Získal 7 etap, měl náskok 18 minut! Reportéři psali o Planetě Merckx, titulek listu L’Equipe hlásal: "Merckxsissimo!" Přitom chybělo tak málo a na této Tour vůbec nestartoval...

Na jaře 1969 byl na Giru pozitivně testován a po 16 dnech v roli lídra jej vyloučili. V etapě do Savony údajně použil stimulant reactivan.

"V tak lehké etapě? Co bych z toho měl?" rozčílil se. Obvinil Italy z komplotu, jímž chtěli zajistit titul domácímu Gimondovi. "Testovali mé vzorky v noci, bez svědků. Mému manažerovi se prý nedovolali.
Pche! Od večera byl v pokoji."

Na Merckxovu obranu vystoupil belgický parlament, ministr zahraničí intervenoval u italského kolegy. Po čtyřhodinovém jednání jej Mezinárodní cyklistická unie těsně před Tour omilostnila.

Ale vyhráno neměl. Proti jeho startu se pro změnu postavil lékař v Lille, který objevil abnormalitu v Merckxově srdečním rytmu. Až kolegium lékařů ho uschopnilo.

V královské pyrenejské etapě vedl na úpatí Aubisque o minutu, na vrcholu už o osm a náskok udržel až do cíle. "Hodoval" tam, kde ostatní bojovali jen o druhé místo.

Na konci téže sezony se při závodech na velodromu připletl do kolize cyklistů s vodicím motocyklem. Jeho řidič zemřel, on upadl do bezvědomí.

Vyšetření odhalilo prasklý páteřní obratel a poranění pánve. Nikdy se už bolestí úplně nezbavil. Přesto jeho rozlet nedokázalo nic zastavit. Když za osm let opouštěl peloton, měl 525 vítězství, ale i stovky nepřátel mezi cyklisty, organizátory a fanoušky.

Ještě roku 1975 mohl pošesté vyhrát Tour, diváci jej však v etapě na Puy de Dome strhli z kola, načež těsně prohrál s Francouzem Thévenetem. Žena v bikinách potom u silnice držela transparent: "Merckx je poražen. Bastila padla."

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze