Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXV. Volné přírodní předměty, úlevy

Tereza jako každý začátečník takových situací zažije dost, takže v odstraňování volných přírodních předmětů získala rychle praxi. | foto: Martin Kabát

28 2010
Pozor, na úvod nezáživná část textu! Ale kdo chce být na hřišti "in", musíme nahlédnout i do definičního oddílu pravidel. Náš seriál je prostředníkem k pochopení, co vlastně volný přírodní předmět je a co není.

Tak tedy definice: jsou to přírodní předměty, které nejsou upevněné, přirostlé, nebo zapuštěné v zemi. Jedná se v první řadě o kameny a kamínky, větvičky, trus, červy, žížaly, hmyz a pozůstatky po činnosti těchto malých živočichů. Hřiště jsou volnými přírodními předměty přímo poseta, zvlášť mimo střižené plochy, ale často i na nich.

Teď to udělejme trochu složitějším: jestliže takový volný přírodní předmět ulpívá na míčku, nesmí se odstranit! To bývají listy, ty se rády přilepí. Často se výrazná barva míče zalíbí hmyzu. Pak je možné čekat, něčím mávat, odhánět, ale ne dotknout se.

Na greenu jsou volnými přírodními předměty i písek a volná zemina. Dostávají se sem hlavně po úderech z blízkých bunkrů. Jinde ale písek a volná zemina takto kvalifikovány nejsou. Také to není jinovatka a rosa, zatímco u sněhu a přírodního ledu si hráč může zvolit, zda jde o náhodnou vodu nebo o volný přírodní předmět.

Seriál o golfových pravidlech - míč a volné přírodní předměty.Seriál o golfových pravidlech - míč a volné přírodní předměty.
Seriál o golfových pravidlech - míč a volné přírodní předměty.Seriál o golfových pravidlech - míč a volné přírodní předměty.

A teď co s nimi: každý volný přírodní předmět se může beztrestně odstranit, pokud neleží ve stejné překážce jako míč, nebo se jí oba aspoň dotýkají. Takových není dovoleno se ani dotknout.

Je to jedna z nejběžnějších činností vůbec, zvlášť v takovém lesíku. Tam jich je!

Většinou se míček zastaví tak, že se okolí dá trochu očistit odstraněním volných přírodních předmětů. Buď se nechá ležet, nebo se označí, zvedne (zejména na greenu se to dělává kvůli písku) a po odstranění předmětů vrátí na původní místo.

Běžně se stane, že se míček nebo předmět označující jeho polohu pohne. Když to má přímou souvislost s odstraňováním, není to trestáno, jen musíme vrátit míček nebo předmět na původní místo. Když se míč pohne bez souvislosti s odstraňováním, už víme z předchozích dílů, že to znamená jednu trestnou ránu.

Jestliže se míč ještě pohybuje, nesmí se odstranit žádný volný přírodní předmět, který leží v jeho předpokládané dráze nebo její blízkosti.

Seriál o golfových pravidlech - odstraňování volného přírodního předmětu.

Trenér Jakub Važanský je ochoten Tereze pomoci (nahoře). Záleží ale na velikosti volného přírodního předmětu...(dole)

Seriál o golfových pravidlech - odstraňování volného přírodního předmětu.

Jedna související historka na závěr: ti, kdo se dívají na golf už nějaký ten pátek, si vzpomenou, jak Tiger Woods zahrál míček kdesi v poušti těsně k obrovskému kamenu. Ten byl sice nepřirostlý, nevnořený, ležel pěkně na povrchu, ale odkutálet ho muselo několik lidi. Prošlo to, a od té doby všichni vědí, že na velikosti volného přírodního předmětu nezáleží.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze