Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXIV. Pomalá hra, přerušení a obnovení hry

Tereza žádá o strpení a trenér Jakub Važanský ví, že jí musí dát souhlas k přerušení hry. Na důvod se taktně neptá. | foto: Martin Kabát

21 2010
S pomalou hrou se bojuje snad na všech hřištích. Vzbuzuje hlavně emoce mezi hráči, ale pozor - samozřejmě, že se také trestá!

S pomalou hrou se bojuje snad na všech hřištích. Vzbuzuje hlavně emoce mezi hráči, ale pozor - samozřejmě, že se také trestá!

Pomalý flight začátečníků bývá jakž takž tolerován, nebo požádán, aby pustil rychlejší flight před sebe. V nejlepším případě to nabídne sám.

Existuje nepsané pravidlo "hrej pomalu, choď rychle". Kdo ho ignoruje, leckde se dočká napomínání od maršála. V cizině se s tím maršálové nemažou, jednou napomenou, podruhé seberou míčky a pošlou provinilce na další jamku.

Seriál o golfových pravidlech - zapomenutá hůl.

Když zdržuje jeden pomalý hráč ve flightu, mohou ostatní vyskočit z kůže. Krom samotné pomalé hry sem spadá i opakované vracení se pro zapomenutou hůl a překračování pětiminutového limitu při hledání.

Pravidla se proti pomalé hře vymezují striktně, ale často je obtížné ji posoudit. Nejjednodušším měřítkem je, jestli vzniká mezera mezi dvěma flighty. Trestem jsou dvě trestné rány, v jamkovce ztráta jamky, při opakování diskvalifikace.

Bouřka a tma

Přerušení hry není běžně povoleno. Hra se přerušuje při hrozící bouřce, při náhlém onemocnění, s požadavkem rozhodnout spornou situaci, nebo když ji přeruší soutěžní výbor turnaje (bouřka, tma).

Jen špatné počasí dostatečným důvodem není. Naopak opuštění hřiště odskočením na WC, do auta a podobně zase není přerušením hry.

Seriál o golfových pravidlech - povolené přerušení hry.

Přerušení hry bez ohlášení soutěžnímu výboru, nebo když tento výbor důvod přerušení neuzná za oprávněný, znamená diskvalifikaci. To jsou hlavně ty případy, kdy se hráči nedaří a zanechá hry před dokončením kola.

Při přerušení soutěžním výborem mohou hráči přestat hrát okamžitě, kdekoli na jamce, na které se nalézají, případně ji dohrát. Další jamku nelze začít.

Kam s míčem

Při přerušení se běžně míč zvedá, ale není proti pravidlům, když hráči nechají míče ležet. Před zvednutím míčku musí hráč označit jeho polohu, nebo zvednutí ohlásit soutěžnímu výboru. Pokud tak neučiní, dostane jednu trestnou ránu.

Hra musí být obnovena tam, kde byla přerušena, i kdyby k tomu mělo dojít až v následujícím dnu. Pokud hráč při přerušení míč zvedl, musí tento míč umístit tam, odkud byl zvednut. Pokud míč nezvedl, může označit jeho polohu, zvednout, očistit a vrátit na místo, kde míček ležel. Může jej dokonce nahradit jiným míčem.

Seriál o golfových pravidlech - opuštění míče při přerušení hry.

Může se stát, že míč či předmět, použitý k označení jeho polohy, nejsou při obnovení hry na původním místě. Pak je třeba co nejpřesněji původní polohu odhadnout.

Za porušení tohoto pravidla, například ve snaze vylepšit polohu míče, je trest dvě rány, v jamkovce ztráta jamky.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze