Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XII. Nesprávný míč

Míč na ledě není obvyklá situace.Tereza i trenér Jakub Važanský se smějí, ale dokážou odtud určit, jestli jde o správný míč? | foto: Martin Kabát

13 2010
V dílu o identifikaci míče bylo podtrženo, jak je důležité poznat ten svůj a mít se neustále na pozoru před omylem. Přesto k omylům dochází poměrně běžně. Pravidla jsou proto důsledná a pamatují na leccos.

Ve hře na rány je hra nesprávným míčem trestána dvěma ranami navíc a je jedno, jestli s ním byla na dané jamce zahrána jedna, nebo více ran.

Golfista často odehraje míček, o němž se domnívá, že je jeho, a pak je v okolí nalezen další, ten správný. Pak musí hráč pokračovat svým původním míčem.

Pokud svou chybu nenapraví a odehraje nesprávný míč i z dalšího odpaliště, je trestem diskvalifikace.

Onen nesprávný míč často patří jinému hráči. Jeho majitel pak musí vrátit míč na místo, odkud byl soupeřem či kolegou nesprávně odehrán. Pravidla už neříkají, jestli se v takovém případě musí použít ten původní míč. Někdy to ani nejde (míč skončil ve vodě, atd.).

Jiný případ je, když hráč zjistí, že hraje nesprávným míčem, ale svůj nenajde. Pak se musí vrátit až do místa, kde ještě hrál správným míčem, hrát odtud znova a připočíst si trestné rány. Rány zahrané nesprávným míčem se do výsledku nezapočítávají.

Seriál o golfových pravidlech - správný, či nesprávný míč?

A pozor! Hra nesprávným míčem, který se pohybuje ve vodní překážce, není trestána a do výsledku se opět nepočítá. Dál je však nutné hrát správným míčem, nebo postupovat podle dalších pravidel. Tedy řešit vše jako "ztracený míč", nebo "míč ve vodní překážce". Samozřejmě tato poněkud extrémní situace moc často nenastává.

Ve hře na jamky je hra nesprávným míčem postihována ztrátou jamky. Pokud míč patřil jinému z hráčů, ten opět hraje z toho nešťastného místa, kde o svůj míč přišel. Když hráči zamění míče navzájem, přijde o jamku ten, kdo první hrál nesprávným míčkem. Pokud se to nezjistí, dohrává se zaměněnými míčky celá jamka.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze