Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Padne česká vláda ve Fed Cupu? Obhájkyně trofeje se v USA netřesou

ÚPLNĚ JINÝ TÝM. V českém výběru není ani z tenistek, které před necelým rokem znovu ovládly FED Cup. Co ukážou neprověřené nástupkyně proti Američankám? | foto: AP

22 2017
Tampa (Od našeho zpravodaje) - Co se třeba někomu na první pohled jevilo jako přepychová dovolená, může být pro českou tenisovou dynastii zkázonosným dobrodružstvím. Hlavními hrdinkami klání s Američankami ve floridském prázdninovém ráji Saddlebrook Resort se zřejmě stanou nejmladší členky výpravy.

Kapitán Pála v sobotu pošle do boje za uhájení tradiční trofeje dvacetiletou Kateřinu Siniakovou a teprve sedmnáctiletou Markétu Vondroušovou. Obě už letos vyhrály turnaj WTA, obě si v areálu rozprostírajícím se severně od Tampy proti domácím sokyním věří a těší na jeviště v aréně pro čtyři tisíce diváků.

Mládež se pokusí odolat americkým dobyvatelkám, které chtějí rozervat na cáry bilance skvostné a zdobné jako mistrovský gobelín: deset vítězství za sebou a pět titulů v posledních šesti letech.

Byť se střetávají dvě nejúspěšnější země v dějinách Fed Cupu, není to utkání na nejvyšší úrovni. Kapitánka Rinaldiová musela oželet své tři nejlepší dámy Serenu i Venus Williamsovou a Keysovou. Český šéf Pála postrádá dokonce čtyři hvězdy - Karolínu Plíškovou, Kvitovou, Strýcovou a Šafářovou. Výsledek ale vstoupí do dějin bez ohledu na obsazení hlavních rolí.

Pála a Rinaldiová veřejně odtajnili své další tahy v pátek v poledne floridského času pod žhnoucím sluncem na odpališti osmnácté jamky jednoho ze zdejších golfových hřišť. Právě tady se konal nevšední losovací ceremoniál, který jen decentně rušilo šumění fontány a roztodivné zvuky místních opeřenců.

Američanky využily předpokládanou dvojici Vandewegheová, Rogersová. K české jedničce Siniakové se připojila Vondroušová, třebaže je na žebříčku z nominovaných děvčat na nejhorší pozici.

Cestou z Evropy, kde minulý týden získala svůj první titul na WTA Tour, nepoztrácela báječnou formu a v přípravě přesvědčila Pálu, že si zaslouží šanci. Právě ona nastoupí na dvorec kúvodnímu mači proti okázale suverénní bomberce Vandewegheové, která na los přikráčela s přezíravým výrazem ve tváři a rukama v kapsách. Podobně se většinou chová i na kurtu.

„Všimla jsem si, ale mně je jedno, co bude za sítí vyvádět,“ prohlásila Vondroušová, čtvrtá nejmladší česká singlistka v historii Fed Cupu. Jen Nicole Vaidišová (16 let), Barbora Strýcová (16 let a 4 měsíce) a Daniela Bedáňová (17 let a 8 měsíců) debutovaly dříve.

Vondroušová je senzací sezony, vyhrála 40 ze 44 svých partií. Udivuje chladnokrevností, výborným pohybem a chytrostí, díky níž skvěle takticky řeší situace na dvorci. Ráda deptá protivnice stopbaly.

Fotogalerie

Příjemnou zprávu se od Pály dozvěděla ve čtvrtek večer před banketem u bazénu, na němž poté musela přednést nováčkovskou řeč. „Jsem ráda, že jsem dostala tuhle příležitost,“ tvrdí. „Doufám, že předvedu dobrý tenis. Mám teď za sebou spoustu zápasů. Na začátku asi budu nervózní, ale tréma ze mě vždycky po dvou gamech spadne.“

Navzdory napěchovanému programu a mamutí porci utkání se cítí svěží. Jen předevčírem si odřela koleno při havárii na trochu záludné zelené antuce, jež se svými vlastnostmi liší od klasické oranžové.

Míče na ní létají rychleji a hůř se po ní doklouzává k úderům. Dvorce mají jiné podloží, samotný povrch americké antuky je z čediče, zatímco v Evropě se používají drcené střešní tašky.

Svou pohodu na Floridě postupně nalezla i Siniaková. Zdobí ji rychlost, houževnatost a výtečná kondice, jež se bude v horku a vlhku hodit. Už sobotní odpoledne napoví, zhroutí-li se česká dynastie. Či zda ji nová generace udrží na trůnu.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze