Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Semifinále bude hranicí úspěchu

27 2003
Milán - Sledováním atletického mistrovství světa si v Itálii krátí chvíli čeští veslaři, kteří čekají na čtvrteční semifinálové boje svého šampionátu. O postup do finále bude v Miláně usilovat osm českých lodí, čtyři z nich si přitom postup zajistili přímo v nedělních rozjížďkách. "Na nějaké hodnocení je tedy ještě brzy. Až zítra se uvidí, jak na tom jsme," podotkl nejzkušenější Chalupa.

Skifaři Václav Chalupa, Michal Vabroušek s Danielou Nacházelovou v lehké váze a dvojskif Milan Doleček, Ondřej Synek tak mají zatím na svém kontě pouze jedno představení. "Vzhledem k počtu šesti rozjížděk byl přímý postup poměrně snadnou záležitostí. Nikoho silnějšího jsem ještě nepotkal," přiznal Vabroušek.

V roli favoritů vystupují na šampionátu Synek s Dolečkem, úřadující vítězové Světového poháru. "Po zkušenostech z Lucernu jsme na zemi a nemáme přehnané cíle. Špička je hrozně vyrovnaná," podotkl Doleček.

Hlavním cílem mladé dvojice je tak postup na olympiádu v Aténách. Italské klání je totiž největší šancí kvalifikovat se na hry v roce 2004. "Další cíle přijdou poté, co se nám to podaří," doplnil Synek. Na OH se dostane jedenáct posádek, takže samotný postup do šestičlenného finále je do Atén posune, stejně jako další české zástupce v olympijských disciplínách.

Čeští veslaři využívají ranní a večerní šance k tréninku, jinak ale většinu času tráví na hotelovém pokoji. Teploty v Miláně totiž přesahují 30 stupňů Celsia a na výlety do města tak nemá většina chuť. "Sledujeme atletický šampionát," hlásil Chalupa. Jeho kolega Vabroušek se připravuje i na říjnové státnice na vysoké škole. "Učím se, pracuji na diplomce a sleduji své atletické kolegy z Dukly, jak se jim daří," uvedl jediný český veslařský mistr světa.

Zároveň však již všichni myslí na semifinálové soupeře. Například Chalupa narazí na Slovince Iztoka Čopa, Vabroušek na Toma Kaye z Anglie, těžký úkol čeká skifařku Miroslavu Knapkovou, která se o tři postupová místa utká s Němkou Katrin Rutschowovou-Stomporowskou, Jekatěrinou Karstenovou z Běloruska a Novozélanďankou Soniou Waddellovou. "Podcenit ale nemůžeme nikoho. Semifinále je pro řadu veslařů vrcholem šampionátu a stát se může ledacos," varoval Chalupa, několikanásobný světový medailista.

Spokojeno je zatím i vedení české výpravy. "Teď jde ale o to, dotáhnout do dále. Jsme však realisti a víme, že osma to bude mít hodně těžké, dvojka bez kormidelníka a Mirka Knapková také," uvedl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška. Stejně jako před čtyřmi roky rozhodují totiž o postupu na OH často setiny či desetiny sekundy. "Opakuje se situace z předešlé kvalifikace, což jsme ale předpokládali. Rozdíly jsou minimální a rozhodovat bude momentální forma a psychika," dodal Panuška.

Dnes se na kanále Idroscalo představila pouze čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Ondřej Hlavička, Michal Strnad, Richard Wiesner, která do semifinále nepostoupila a druhým místem v dalších opravách se kvalifikovala do čtvrtečního C-finále.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze