Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem spokojená,lebedila si Sekyrová po půlmaratonu v Karlových Varech

Ivana Sekyrová při půlmaratonu v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

26 2014
Běžkyně Ivana Sekyrová byla na sobotním Mattoni 1/2 Maratonu Karlovy Vary nejrychlejší Češkou. Své letošní maximum na trati vylepšila o minutu a půl. V cíli byla nadšená z náskoku na pronásledovatelky.

Ivana Sekyrová před 1/2 Maratonem v Karlových Varech slýchala, že je favoritkou a vyhraje. Sama nečekala, že největší konkurentka Petra Pastorová na ni ztratí více jak tři minuty.

"Musím se přiznat, že to mě hodně překvapilo. Myslela jsem, že bude těžké ji porazit," přiznává. Podařilo se, z českých běžkyň byla Sekyrová znovu nejrychlejší. Své letošní maximum vylepšila na 1:17:57.

"S časem jsem spokojená. Trať byla poměrně náročná, hlavně v závěru a síly docházely. Celkově závod musím hodnotit velmi kladně," usmívá se. Letos poprvé za sebou nechala Pastorovou.

1/2 Maraton tedy hodnotíte jako jeden z nejlepších?
Určitě, tady ve Varech je to teprve druhý ročník. Od loňského roku jsem půlmaratonů běžela pět, ten ve Varech je slavnostní událost. Je jiný než v Praze, který je hodně masový. S Ondrou Fejfarem jsme sice běželi pomaleji než loni, ale to můžeme přičítat změně na trati a kličkování.

Letošní trať byla lepší?
Mně se líbila víc. Závěr byl náročný, protože po sedmnácti kilometrech je náročné běžet po kostkách, i když si člověk šetří síly. Tempo pokleslo. Ale skvělí jsou diváci, protože vás na posledních dvou stech metrech ženou do cíle. I když už je asi pozdě. (smích)

Potkala vás na trati komplikace?
Nevýhodou bylo, že jsem se zhruba po kilometru ocitla sama. Pak jsem měla kolegu, který se mnou běžel až na devatenáctý kilometr a mohla jsem s ním spolupracovat.

Před závodem jste říkala, že chcete vylepšit letošní maximum. Takže spokojenost?
Jsem spokojená, že jsem to prolomila. Na jaře jsem neběhala úplně skvěle, proto jsem chtěla ve Varech konečně zaběhnout kvalitní čas. V cíli mě pak ještě víc nadchlo, že jsem soupeřkám utekla o tři minuty. Celou cestu mi to nikdo nehlásil, takže jsem nevěděla, jak daleko jsou za mnou.

Mohl být čas ještě lepší?
Běžela jsem rychlejší tempo, než jaké jsem předpokládala. Držela jsem ho po celý závod. Běžec, který se mnou velkou část běžel, pak utekl, už jsem ho brzdila.

Překvapila vás konečná velká ztráta více jak tři minuty Pastorové?
Hodně mě to překvapilo. Myslela jsem, že budu mít velké problémy nad ní zvítězit. Letos mě dvakrát porazila. Každý mi říkal, že budu rychlejší, ale čekala jsem těsnější boj. Doufala jsem, že poběžím kolem 1:17:30, ale trať sehrála svou roli. Jsem ale moc spokojená, jak se mi závod podařilo zvládnout a s jakým výsledkem.

Mezi muži vyhrál Mekonen, ženám vládla Daunayová

Pozměněná trať, stejně dobrý zážitek. Druhý ročník karlovarského 1/2 Maratonu přinesl vítězství běžecké velmoci. Etiopan Teshome Mekonen na zdolání náročné tratě potřeboval jen 1:01:21 hodiny. Za sebou nechal o více než minutu Keňana Festuse Talama. Třetí místo obsadil další zástupce etiopské školy, Fikadu Seboka.

Tentokrát se v čele nemuselo na závěr finišovat. Loňský vítěz Daniel Wanjiru z Keni by pro vítězství utíkal klidně znovu. "Kdybych měl finišovat stejně jako před rokem, udělám to znovu. Každý chce přece vyhrát," říká s úsměvem. Letošního ročníku se ve Varech zúčastnili běžci z jednatřiceti zemí světa.

Mezi ženami vládla Francouzka Christelle Daunayová. Olympionička z roku 2008 má dobrou formu. Před týdnem na trati dlouhé deset kilometrů zaostala za svým maximem jen o 35 vteřin.

Podle svých slov má s organizací českých závodů dobré zkušenosti. "Chystám se na maraton a tohle byl můj test. Před dvěma lety jsem běžela v Praze, kde byla výborná organizace. Proto jsem si vybrala i Karlovy Vary," říká Francouzka.

Mezi českými muži byl nejrychlejší Ondřej Fejfar, který cílem proběhl v čase 1:08:43 a celkově byl jedenáctý. Do první desítky se k tradičním velmocím Etiopii a Keni přidali dva Ukrajinci a jeden Rus, od 8. do 10. místa výsledkové listiny.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze