Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfuje florbalistům Brna, jeho projekty baví půlku Ostravy a sní o velké stavbě

Florbal je pro architekta a kapitána týmu Bulldogs Brno Michala Kotlase skvělým odreagováním od náročné práce. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

15 2010
Michal Kotlas je architekt i kapitán florbalistů Bulldogs Brno. Jen o kousek mu unikla nominace na mistrovství světa, kde brali Češi bronz. "Šéf" extraligového týmu však další účast v reprezentaci nevzdává. Stejně touží i po velkých stavbách. O jednom projektu už debatovala i půlka Ostravy.

Ruku v ruce se sportovními úspěchy kráčí vzhůru i ve své profesi. Zatím je zaměstnanec jednoho z architektonických ateliérů a rád by si jednou založil svůj. Je teprve dva roky po škole, ovšem už teď se dá říct, že rodinné domy bere takřka za rutinní záležitost.

"Čím víc toho člověk dělá, tím víc touží po větších výzvách. Na začátku byly domky super, ale toužíme dělat něco čím dál většího. K tomu jsou dobré soutěže, protože velkou zakázku člověk jen tak nedostane. Třeba nedávno jsme si mohli zkusit navrhnout obřadní síň," vypráví.

Projekt, který řešila půlka Ostravy

Nebo také komplex Černá louka v Ostravě. "V současné době je tam výstaviště a my jsme měli takový vizionářský návrh, který řešil takřka půlku Ostravy. Člověk se tak při tom potkává s nečekanými tématy, jako je technika, sociální otázka...," vysvětluje 27letý architekt.

Kromě vlastního ateliéru má sen jako většina architektů: aby po něm zůstala nějaká významná budova. "Snad každý by chtěl postavit mrakodrap, ale k tomu je dlouhá cesta. Nebo muzeum, divadlo, filharmonii, galerii. To jsou zajímavá témata," zasní se.

Rychle se však vrací zpátky na zem. "Nejdříve tři roky po škole si můžeme udělat autorizační zkoušky. Musím doložit dosavadní praxi a složit zkoušku ze stavebního práva. Pak teprve můžu samostatně projektovat," vykládá Kotlas.

"Potom už má architekt, který maká, slušné peníze, protože teď po škole to v Brně není úplně růžové," sděluje.

Zlatý sport

Florbal je pro něho stále něčím, bez čeho si život nedokáže představit. "Je to velké odreagování. Na trénink můžu přijít unavený z práce, ale tam můžu vypnout od všech pracovních problémů. Navíc kluci v šatně řeší úplně jiné věci," povídá Kotlas.

Rád by letos s Buldoky uspěl v poháru, vždyť finále proti Střešovicím se hraje už v neděli v Prostějově.Najdete na iDNES.czmobilní verze