Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příští sezona bude kritická, ví šéf otrokovických florbalistů Folta

Daniel Folta hovoří s novináři | foto: Šárka Rojková, www.sskvitkovice.czMAFRA

28 2014
Také v nadcházející sezoně povede extraligové florbalisty Daniel Folta. Z pozice nového šéfa klubu razí novou filozofii. Základem se má stát kvalitní mládež.

Na stole mu ležela atraktivní nabídka na místo sportovního šéfa a šéftrenéra mistrovských Vítkovic, díky níž se mohl zbavit únavného cestování z Ostravy do Otrokovic. Daniel Folta ji však odmítl a zůstal trenérem extraligových Panterů. Od června navíc klubu velí jako jeho předseda.

„Je to velký obrat,“ uznává 37letý Folta, který dovedl Otrokovice v předchozí sezoně do semifinále extraligy a finále domácího poháru.

S Vítkovicemi jste slavil spoustu úspěchů. Proč jste jim řekl ne?
Ve Vítkovicích je florbal podchycený, stabilizovaný. Nebyl bych tam takovým přínosem jako v Otrokovicích. Tady vidím obrovskou výzvu. I když přiblížit se loňskému úspěchu bude po masivních odchodech neskutečně těžké. Příští sezona bude kritická. Ale byl bych špatný trenér a předseda, kdybych se chtěl jenom udržet. Zase pomýšlím na play-off, kde se může stát cokoliv.

Jak jste přišel k funkci předsedy oddílu?
Přijeli za mnou do Ostravy Petr Hrabec (bývalý manažer klubu) s Alešem Ordeltem (předseda) a oznámili mi, že pokládají funkce a definitivně končí. Zůstal jsem jako opařený. Řekli mi, jak mě poznali, že jsem vhodný kandidát na předsedu. Měl jsem představu lidí, s nimiž bych to chtěl dělat. Ty jsem pak navrhl na valné hromadě. Nikdo další se k tomu neměl, takže návrh byl schválený.

Jste člověk z cizího prostředí. Nezahlíží na vás domácí?
Zatím nic nepozoruji. Měli jsme schůzku s rodiči, nastínili jsme jim změny a představili filozofii klubu. Požádal jsem je o větší spolupráci. V jejich řadách se mohou skrývat tajní sponzoři, lidé, kteří mohou pomoct s marketingem nebo s čímkoliv jiným. V téhle oblasti máme co zlepšovat.

Zmínil jste filozofii klubu. Jaká je?
Chci, aby byl postavený na mládeži. Rád bych vybudoval jeden kvalitní tým z juniorů nebo dorostenců. Chtěl bych, aby se každý rok z naší líhně generovali aspoň dva hráči pro extraligový tým. Když se takoví kluci vypracují a odejdou, tak se pak pravděpodobně zase vrátí jako v minulých letech Ťopek, Vaněk nebo Stavjaník. Tohle je nejlepší cesta. Ale je dlouhodobá a je za ní neskutečná hromada práce. Uvidíme, jak budou lidi spolupracovat. Sám nemám šanci.

Otrokovické ztráty

Jan Krkoška (Lions Zlín)
Martin Krkoška (konec kariéry)
Jan Valčík (konec kariéry)
Jaroslav Vaněk (Lions Zlín)
Marek Matejčík (návrat Vítkovice)
Adam Zbořil (návrat Vítkovice)
Radim Ivan (návrat Vítkovice) 

Nevadí vám, že pak třeba plody sklidí někdo jiný?
Je to možné. Vždycky jsem pracoval dlouhodobě. Budu jen rád, když něco vystavím a budu to moci předat někomu kompetentnímu, komu bych mohl věřit. Nedoceněnou osobou v klubu je sekretář Roman Tomeček. Organizuje úplně všechno, je to člověk k nezaplacení. S Petrem Hrabcem měli celý chod klubu na svých bedrech. Vůbec se nedivím, že to bylo zralé na kolaps.

Jste trenér, do toho předseda. Abyste také brzy nevyhořel.
Teď je to extrémně náročné i s dojížděním. Dvakrát týdně jsem tady, někdy celý den. A zbytek týdne stejně komunikuji přes telefon a e-maily. Přihlašujeme týmy, obnovujeme smlouvy, nastavujeme tréninky. Budu dělat i finance, začínám objíždět sponzory. Uvidím, jestli se něco chytí. Je to těžké. Díky bohu, že florbal podporuje město. Bez radnice by Panteři nemohli hrát tak vysoko. Museli by se extrémně zvýšit příspěvky a už tak rodiče někdy remcají. Ale nedokážou si představit, co stojí haly na celou sezonu, trenéři dělali zadarmo. A také potřebují dostat nějaký šesták. Sám dobře vím, co to obnáší - večery, víkendy.

Přemýšlel jste nad tím, jak dlouho se dá kloubit práce šéfa a kouče?
Než se mi to tady podaří nastavit. Věřím, že maximálně během dvou let se mi to povede. Pak bych se rád věnoval jenom trénování.

Odchody jsou známé. Co posily?
Rád bych o nějaké konkrétně mluvil, ale bohužel zatím nejsou. Na Ostravsku, kde se snažím nejvíce shánět, jsou hráči pod obrovským drobnohledem jak Vítkovic, tak i Ostravy. Otrokovice přijdou na řadu, až se neuchytí tam. Kluci jsou schopni dojíždět sezonu dvě ze cenu toho, že hrají extraligu. Jako krátkodobá výpomoc to funguje pro obě strany.

Loni jste hledali hráče na akci „Extraligová výzva“. Jak dopadla letos?
Byla povedenější než loni. I s hráči našeho áčka se tam sešlo kolem třiceti lidí. Pojali jsme to profesionálněji, dělali jsme videa, fotky, rozhovory. Čtyři pět zajímavých hráčů se objevilo, které bych chtěl otestovat detailně v letní přípravě.

Čím si vysvětlujete takový zájem?
Stojí za tím výsledky z minulé sezony, pomohl nám také bývalý hráč Juraj Matějka, který nám dal tip na výborného obránce z Trenčína. Byl bych spokojený, pokud by se dva tři hráči dostali do kádru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze