Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf nejslavnějšího maratonu dálkových plavců: Můj rekord padne

Diego Degano je šéfem závodu Santa Fe - Coronda a je i jeho rekordmanem. Nikdo zatím 57 kilometrů neuplaval rychleji než on. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

30 2010
Santa Fe (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nemusejí být závodem Světového poháru. Nemusejí mít velké peníze na odměny. A přesto bude plavecký maraton Santa Fe - Coronda v Argentině pořád žít. O tom je přesvědčený šéf závodu Diego Degano.

"Náš závod si už žije vlastním životem," prohlásil Diego Degano. "Jinde ve světě záleží na dotacích, na tom, kolik plavců a z kolika států přijede, ale náš maraton tady bude neustále."

A také je, byť odměny patří k nižším, neboť vítěz bere 1 500 amerických dolarů.

I tak do Santa Fe jezdí světová špička. V neděli bude na startu 13 mužů a 9 žen. A mezi nimi hned šest ze sedmi nejlépe bodovaných dálkových plavců roku 2009 - Bulhar Petar Stojčev, Argentinci Damián Blaum a Gabriel Villagoiz, Němec Alexander Studzinsky, Ital Rodolfo Valenti a Čech Rostislav Vítek.

"Pokud to jde, je pro nás důležitá kvalita," uvedl Diego Degano. "Plavce vybíráme a zveme tak, aby mezi prvním a posledním byl co nejmenší rozdíl."

Pro české dálkové plavání je poctou, že si přízně fanoušků v Santa Fe užívají Rostislav Vítek z Komety Brno a Libor Smolka z TJ Krnov.

"Vítek je výtečný plavec, o čemž svědčí i jeho účast na olympiádě v Pekingu," podotkl Diego Degano. "Smolku ještě tolik neznám, ale je o deset let mladší než Rostislav, takže věřím, že se prosadí a přijede k nám ještě mnohokrát."

Čím si Diego Degano vysvětluje, že právě jejich maraton je mezi plavci tak oblíbený? "Od ostatních závodů se liší atmosférou a zájmem fanoušků. Takovou podporu diváků nevidíte nikde na světě."

Za popularitou 57 kilometrů dlouhého maratonu je i tradice, která sahá až do roku 1922. "Jistý Pedro Candioti rád plaval dlouhé vzdálenosti a jako první se pustil ze Santa Fe do Corondy," připomněl Degano.

Leč nešlo o soutěž. Candioti plaval sám, pro vlastní potěšení. Až Carlos Larriera byl v roce 1959 u zrodu současného maratonu. Sám první dva závody vyhrál.

Když zvítězí plavec ze Santa Fe, tak je to něco mimořádného. "Pro nás to je více než uspět v jakémkoliv jiném závodě," upozornil Degano.

Sám byl nejlepší čtyřikrát, přičemž od roku 1990 drží rekordní čas 6 hodin 59 minut a 12 vteřin.

"Ten můj rekord je relativní," upozornil. "Na otevřené vodě to je jiné než v bazénu, kde máte stejné podmínky. Na řece se mění proudy, počasí. Třeba loni byla hloubka přes dva metry, letos už přes pět, takže teče rychleji."

Degano je přesvědčený, že současní plavci jsou rychlejší, než byli oni před dvaceti roky. "Kdybych porovnal Degana a Vítka nebo Degana a Smolku, tak by byli v cíli o takových patnáct minut dříve než já."

Diego Degano prorokuje, že jeho nejlepší čas brzy někdo překoná. "Očekávám, že vzhledem k podmínkám, to bude letos."

Opravdu? To ukáže nedělní souboj, kterým už týden naplno žije celé Santa Fe a okolí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze