Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šebrle si na kladenský desetiboj radši vezme vyskákané tretry

Roman Šebrle - Desetibojař Roman Šebrle na svých posledních závodech před odletem do Pekingu v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

22 2009
Šebrle versus Smith a Karpov. V souboj tří osobností se proměnil kladenský vícebojařský mítink, jenž začne v úterý před polednem. Světového rekordmana vyzvou loňský vítěz z Jamajky a Kazach, jenž se vrací po zranění. Hvězdou sedmiboje je olympijská vítězka Dobryňská z Ukrajiny.

"Doma se chci předvést," říká Šebrle. "Jsem relativně odpočatý." Uškodit by mu mohla viróza a taky odražená pata z dálkařského klání při desetiboji v Götzisu. "Ale to jsou dětské nemoci," odvětí olympijský vítěz i mistr světa, jenž dokončil první desetiboj sezony v rakouském Götzisu výkonem 8348 bodů.

Spíš jej netěší předpověď počasí, která zejména na zítřek hlásí déšť. "Určitě jsem schopný udělat mnohem lepší výkon než v Götzisu, ale když bude 14 stupňů, moc dobře se mi závodit nebude. Jakmile proprší první den, všechno je pryč," říká světový rekordman.

Nejlepší muži

Roman Šebrle 9026

Dmitrij Karpov (Kaz.) 8725

Maurice Smith (Jam.) 8644

Larbi Bouraada (Alž.) 8036

Josef Karas 7922

(za jménem je osobní rekord)

Jeho soky budou na kladenském Sletišti zejména Jamajčan Maurice Smith a Dmitrij Karpov z Kazachstánu, bronzový z olympiády v Aténách. Ten se vrací po roce k závodění. Loni přijel na kladenský mítink, ale v tréninku před ním se zranil. Z olympijského desetiboje pak odstoupil. "Je v pořádku, těší se na závod," uvedl ředitel mítinku Zdeněk Lubenský.

Jamajčan Smith, stříbrný ze světového šampionátu 2007, obhajuje v Kladně loňské vítězství. "Mám skvělou formu, trénink se mi v posledních týdnech dařil. Jsem připravený fyzicky i mentálně."

Chladného a deštivého počasí se neděsí. "To je příroda a s ní nic nezmůžete. Chtěl bych, aby bylo teplo a sluníčko, ale v opačném případě by to možná byla dobrá zkušenost a příprava na mistrovství světa v Berlíně.

Jeho domácí vyzyvatel Šebrle však závod jako přímý střet nevnímá. "Pro diváky je zajímavé mít souboje, ale já jsem nikdy s nikým nechtěl zúčtovat. Ten, kdo na tom bude líp, je můj soupeř," tvrdí Šebrle. "Ale chtěl bych znovu vyhrát, ať to bude nad kýmkoli."

Na cestě k triumfu v Götzisu na konci května jej zastavila totálně pokažená výška, na níž si dovezl navíc nevhodné tretry, které jej tlačily. "V úterý si vezmu staré, vyskákané."

Pro tentokrát si však nenaplánoval žádný vytoužený výkon. "Rozpočet nemám. Pokud bude počasí podle předpovědi, půjde spíš o boj s kluky o prvenství. Doufám, že se jim bude dařit a budu se muset šťavit i já."

Nejlepší ženy

Natalia Dobryňská (Ukr.) 6733

Julia Tarasovová (Uzb.) 5989

Irina Ilkevičová (Ukr.) 5927

Kateřina Cachová 5706

Sarah Cowleyová (N. Zél.) 5609

(za jménem je osobní rekord)

Ve startovní listině měl pro TNT-FORTUNA Meeting původně soupeřů víc, jenže někteří nedorazí. "Jediné komplikace nám dělají závodníci. Někteří nejprve něco řeknou a teprve potom se zeptají," uvedl za organizátory trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák.

Dorazit totiž měl i Bělorus Kravčenko nebo Ukrajinec Kasjanov. "Přislíbili účast, ale pak dostali direktivně příkaz startovat na Evropském poháru. Totéž se stalo v ženách. Před pár dny nám vypadly tři závodnice s výkonem přes šest tisíc bodů," žehral Dvořák.

A tak největší hvězda sedmibojařského pole, Ukrajinka Natalia Dobryňská, bude mít hodně velkou výhodu. "Těším se na závod, formu mám výbornou. Je tu krásný stadion. Snad přijde co nejvíc diváků," uvedla Dobryňská. Vstupné stojí 100 korun, pro mládež do 15 let je za polovinu a předškolní děti mohou přijít zdarma.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze