Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šebrle dělal kliky, Baďurovou si hlídal přítel. I tak vznikalo Saudkovo dílo

12 2009
Romana Šebrleho přinutil dělat kliky a nakonec ho polil vodou, akrobatické lyžařky Sudovy si musely pořídit nové šaty, na tyčkařku Baďurovou "spěchal" kvůli brzkému západu slunce. I tak se rodil nový kalendář Dukly, který stejně jako ten loňský vytvořil slavný fotograf Jan Saudek.

"Málokdy to přesáhlo několik minut. A pokud to bylo víc než pět," tak mi to odpusťte," naoko se omlouval svým modelům v novém kalendáři Jan Saudek, který se se šéfem Dukly Jaroslavem Priščákem dohodl na třetím pokračování svého díla.

Slavnostní křest Saudkova kalendáře (o kalendáři čtěte zde) proběhl během vyhlášení nejlepších armádních sportovců letošního roku. Na dvanácti stranách jsou zobrazeny sportovní hvězdy, na obalu je zvěčněn sám autor.

Jan SaudekJan Saudek s přítelkyní Pavlou při focení kalendáře Dukly 2010

Jan Saudek při focení kalendáře Dukly 2010

"Ty výsledky jsou snesitelné. Nikdy se mi tak dobře nedělalo jako se sportovci. Jsou nejlepší a nemají se za co stydět," pokračoval.

Šlo o Saudkovo druhé dílo. Podobný kalendář vytvořil už loni a ten zaznamenal obrovský úspěch. Přestože se fotografovi znovu do stejné řeky vstoupit nechtělo, nakonec svolil. S podmínkou, že si modely vybere sám.

"Minule to nějak nešlo," přiznal s tím, že s některými sportovci se mu pracovalo hůře. "Tentokrát všichni spolupracovali. Každý z nich byl bez výhrad," usmál se.

Focení zahájil v únoru společnou oštěpařskou fotografií. Jan Železný, Barbora Špotáková a sedící Dana Zátopková. "Bylo to úžasné. Na Daně (Zátopkové) to je vidět, úplně září," řekla Špotáková. "Ta fotka je historie, to už se nebude opakovat," doplnil Saudek.

Kalendář Dukly 2010 - červenec: desetibojař Roman ŠebrleKalendář Dukly 2010: fotograf Jan Saudek (vpravo) klikuje s desetibojařem Romanem Šebrlem

Roman Šebrle a Jan Saudek (vpravo) dělají kliky. Výsledná fotografie vlevo.

Romana Šebrleho, jehož na fotografii zdobí hora svalů, nechal dělat kliky, aby se desetibojař správně zahřál. "Trošku jsem ho mučil. Musel udělat padesát kliků. Ale i když bylo třicet stupňů ve stínu, on se prostě nezpotil," láteřil.

Pro dosažení požadovaného efektu tedy olympijského vítěze polil vodou. "A z té fotky jsem překvapenej i já. Až jsem se lekl, jak jsem velkej," smál se Šebrle.

Tyčkařku Kateřinu Baďurovou, která pózuje s motocyklistou Jakubem Smržem, si v zákulisí focení hlídal její přítel Tomáš Janků. "Pan Saudek ho fotil loni, takže ho tu chtěl mít," řekla atletka. Focení se jí líbilo. "Jako vždy - rychlé a v pohodě. Jediná komplikace nastala, že jsme jsme tak tak stíhali posledních pět minut do západu slunce."

Kalendář Dukly 2010: fotograf Jan Saudek dává pokyny tyčkařce Kateřině Baďurové

Akrobatické lyžařky Nikola a Šárka Sudovy, které se na fotografii přetahují lanem s bobisty Danilevičem a Stokláskou, si příjemně strávené dopoledne rovněž užívaly. "Ale při focení jsme se tahaly s panem Saudkem. Kluci přišli jindy," poodhalila trik starší Nikola. Sestry měly přikázáno přijít v bílých letních šatech. "Ale sežeňte je - na podzim." Nakonec je pořídily za 150 korun. "Ale do takového focení bych šla znova," dodala Šárka.

Za nejlepší považuje Saudek fotografii parašutistů před historickým dvouplošníkem. Jeden sen si ale nesplnil. "Chtěl jsem vyfotit horolezce lezoucího na chrám Páně. Ale to by nám kardinál Vlk asi dal," zasmál se Saudek.

Kalendář Dukly 2010: Šárka a Nikola Sudovy s fotografem Janem SaudkemNejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze