Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šebrle: Chci mít zase pocit vítěze

4 2006
Praha - Část sezony vynechal kvůli zranění, nedokončil věhlasný desetiboj v Götzisu, ale teď už je Roman Šebrle zpět a před mistrovstvím Evropy v Göteborgu se cítí připravený. "Těším se, i když to samozřejmě bude těžký desetiboj pro ty ostatní závodníky," žertoval s vědomím dobré formy.

Ve čtvrtek startoval na mítinku v Pardubicích, který pro něho byl posledním testem před šampionátem. A výkony ho naplnily optimismem.

"V kouli 16,19, to ukazuje docela solidní připravenost," pochvaloval si světový rekordman.

Do Švédska odletí už v sobotu před polednem spolu s kompletní českou výpravou. Desetiboj je v Göteborgu na pořadu ve středu a ve čtvrtek, ale Šebrle se tentokrát vzdal dosavadního zvyku cestovat těsně před startem.

"Není to mým zvykem, ale příští rok je mistrovství světa v Ósace a za další rok olympiáda v Pekingu, kam se na poslední chvíli cestovat nedá, tak už to teď můžu vyzkoušet," zdůvodňoval své rozhodnutí.

V Göteborgu bude největším favoritem, roli přijímá. Říká, že chce znovu poznat pocit vítěze.

"Že loni nevyšlo mistrovství světa, to se prostě tak vyvrbilo. Ale letošní Götzis mě hodně štval. Zranil jsem se před ním a byl jsem na tom dobře. Ovšem udělali jsme výborně, ač mě to hodně mrzelo, že jsem tam závod nedokončil. Neriskovali jsme a teď jsou důsledky svalového zranění absolutně pryč," ujistil Roman Šebrle.

Následnou přípravu si pochvaluje. "Byla perfektní, chci to ukázat. Když nic nezkazím, mohl by z toho v Göteborgu být výborný výkon," prohlásil Šebrle, ovšem konkrétní počet bodů, kterého by na mistrovství Evropy chtěl dosáhnout, vyzradit nechtěl. Přesto vzápětí hranici nastavil. "Co nejvíce," žertoval, a pak přece přidal přesnější odhad. "Na výhru by mohlo stačit 8600 bodů," řekl opatrně.

Koho předpokládá v rolích největších rivalů? Může jim být Maďar Attila Zsivócky a především Brit Dean Macey.

"To je pro mě černý kůň, je fakt nevyzpytatelný. Může dát 7000 nebo 8600 bodů, považuju ho za jednoho z největších soupeřů," uvedl Šebrle.

V případě Zsivóckyho bude podle Šebrleho stěžejní jeho výsledek v dálce. "Ta ho limituje. Když on skočí sedm metrů a já 780, je to dvě stě bodů, které se těžko dohání. Ale Attila vypadá dobře a určitě bude pomýšlet na medaili. Já myslím, že ji mít bude," předpovídala hvězda české výpravy pro Göteborg.

Právě na květnovém mítinku v Götzisu, který Šebrle nedokončil, padl letošní nejlepší výkon. Američan Bryan Clay, Šebrleho největší soupeř a zároveň jeho velký přítel, získal 8677 bodů. Motivace pro Šebrleho? Ano i ne.

"Chci jít přes jeho nejlepší výkon, na druhou stranu je mi to úplně jedno. Je to Evropa, kde mám úplně jiné soupeře," prohlásil majitel světového rekordu 9026 bodů.

Za vynikající Šebrle považuje fakt, že se na mistrovství Evropy představí celkem 45 českých atletů, což je mimořádně vysoké číslo.

"Ukáže se tam hodně mladých závodníků, kteří na takovém podniku nikde nebyli, a když ho poznají, tak věřím, že chytí další motivaci pro trénink a závodění. Uvidí, že to má cenu a že se mohou podívat ještě dál."

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze