Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Se spuštěním Temelína čtenáři nesouhlasí

15 2000
Zájem našich čtenářů o osud jaderné elektrárny Temelín je obrovský. Svědčí o tom fakt, že horký telefon zvonil prakticky nepřetržitě celých devadesát minut, které jsou pro anketu vyhrazeny. O svůj názor se s redakcí podělilo šestadvacet čtenářů z celé republiky. Většina z nich byla proti spuštění této kontroverzní stavby.
Zdeněk Šimáček, Nepomuk: Pokud Temelín pojede, bude neekonomický, protože kromě 2000 megawatt elektrické energie bude produkovat i více než 4000 megawatt tepelné energie. Tu však bude pouštět přes chladicí věže do vzduchu a část do odpadní vody. Teplo, které by mohlo vytápět řadu okolních měst a obcí kolem elektrárny včetně Českých Budějovic, skončí nevyužité proto, že ČEZ nebyla schopná za celou dobu výstavby garantovat, kdy megalomanskou stavbu spustí, a obce byly mezitím nuceny postavit si vlastní zdroje.

Roman Haken, Přerov: Obávám se, že to, co se děje kolem Temelína, je pokusný králík, co všechno v této republice projde. Na střední Moravě je zanesena v územním plánu jaderná elektrárna Blahutovice. Když se lidi ozvali, že ji chtějí z tohoto dokumentu vyhodit, byli odbyti, že to nejde. Referendum by mělo být, aby bylo vidět, jaká je vůle lidí nechat si zastavit okolí jadernými elektrárnami.

Petr Štěpánek, Praha: Co se Temelína týče, nelze věřit ani investorovi, ani vládě, která má své lidi ve správních radách dotčených firem. A protože třicet až padesát let provozu jaderné elektrárny a stovky let skladování vyhořelého paliva jdou za mandát politiků, měli by o osudu Temelína rozhodnout lidé v referendu. To, že tuzemská ústava zná tento demokratický nástroj rozhodování už osm let a politici ho nenaplňují, svědčí o naprosté aroganci moci.

Karel Novák, Velešín: Domnívám se, že by se se všemi ekologickými aktivisty mělo zatočit tak, jako ve čtvrtek v Praze. Měli něco podnikat před deseti nebo patnácti lety, když vláda stavbu protahovala. Teď už jsou tam utopené miliardy, a proto v žádném případě s názory ekologů nesouhlasím.

Jaroslav Zoula, Neratovice: Jsem proti Temelínu. Když je to tak bezpečné, ať všichni ti, co ho obhajují, od Grégra až po Zemana s Klausem, zastaví svůj majetek a dají všanc svoji svobodu, když dojde k jeho havárii. Jako technik si dovedu představit, jak by to v okolí dvou set kilometrů poté vypadalo. Jihočechy lituji - dosud jsem preferoval potraviny z jižních Čech, ale budu se muset rychle přeorientovat.

Milan Klíčník, Praha: U Temelína by se mělo zjistit, kdo se podílel na korupci. Které stavitelské firmy které politiky podplatily, aby získaly tak lukrativní zakázku. Korupce se zúčastnil i Václav Klaus, protože jeho manželka seděla léta v představenstvu ČEZ. Doufám, že ke spuštění Temelína nedojde, protože se stavěl s tím, že nebude nikdy dokončen. Tam nikdo neví, kdo co zfušoval, rozkradl, a mezinárodní kontrole se brání.

Petr Hlavatý, Brno:

Temelín je naprosto ekologicky šetrný a bezpečný zdroj energie. Jeho bezpečnost se posuzuje po celou dobu stavby, posuzuje ji Státní úřad pro jadernou bezpečnost a Český úřad bezpečnosti práce a jeho organizace Institut technické inspekce. Obě organizace mají na Temelíně trvalý dozor. Stavbu průběžně kontrolují i odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii z Vídně. Temelín je určitě z evropských jaderných elektráren jeden z nejbezpečnějších.

Milan Menhart, Třeboň: Stavbu Temelína je třeba zastavit, dokud je čas a ten je vždycky, když jde o zdraví lidí. Jsem pro referendum, protože Temelín je velkým hrůzostrašným monstrem komunistické totality.

Eva Výborná, Soběslav: Dějiny stavby jaderné elektrárny Temelín jsou řetězcem arogance moci z pozice síly, a to nejen vůči našim občanům, ale i sousedům v Rakousku a Německu. Politici, kteří o této stavbě rozhodují, zcela zaspali vývoj, ke kterému došlo na poli energetiky ve světě během výstavby Temelína. Své neúplné a zkreslené informace o nezbytnosti a ekonomické výhodnosti této stavby omílají dosud, přestože vyšlo najevo, že temelínskou energii tuzemský trh nepotřebuje.

Vladimír Kopřiva, České Budějovice: Myslím si, že média dávají ekologickým aktivistům moc prostoru. Spíš by měla zjistit, kdo za nimi stojí. Vezměte si například vybavení ekologických aktivistů, které stojí spoustu peněz. Podle mě nezastupují zájmy životního prostředí, ale jsou to najatí žoldáci. Souhlasím s tím, že každý může vyjádřit svůj názor, ale mělo by se to dít v mezích zákona. Ekologičtí aktivisté jsou však parta, která zákony porušuje neustále, a státní orgány k tomu jen benevolentně přihlížejí. Přesto doufám, že ekologové neodvrátí spuštění Temelína, když tato stavba už spolkla tolik miliard.

Roman Vaněček, Praha: Jsem pro referendum, aby se lidi mohli vyjádřit k této kontroverzní stavbě, která ovlivní široké okolí. Sám jsem proti spuštění Temelína, hlavně kvůli bezpečnosti. Země je už i bez této stavby velmi zatěžovaná nejrůznějšími ekologickými riziky a v poslední době se celý svět od jaderné energetiky odvrací.

Miroslava Cenková, Kovářov: Se spuštěním Temelína nesouhlasím a jsem trpce zklamaná, že nová vláda tuto rizikovou stavbu nezastavila. Žiji pouhých dvacet kilometrů od Temelína a považuji za nehorázné, že krátce před uvedením jaderné elektrárny do provozu není vyřešena ani likvidace vyhořelého jaderného paliva.Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze