Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sdruženář Rygl je nažhavený na sezonu

30 2000
P r a h a - Stejně jako loni, odstartuje sezóna Světového poháru v severské kombinaci i letos s týdenním zpožděním. Podruhé za sebou nedovolily špatné sněhové podmínky uskutečnit zahajovací podnik v norském Lillehammeru, a tak měli sdruženáři týden tréninku k dobru. Seriál začne o víkendu v Kuopiu, vrcholem sezóny bude únorové mistrovství světa v Lahti. Na startu se objeví trojice českých reprezentantů, z nichž největší ambice vkládají trenéři do Ladislava Rygla. Dvakrát třetí muž konečného pořadí SP se připravoval společně s reprezentací Švýcarska, kterou vede jeho otec, a měl ideální podmínky. Spolu s ním budou o světové body usilovat Tomáš Kučera a Pavel Churavý.

Rygla bude pod můstkem koučovat otec, lyžařský svaz mu bude hradit cestovní výlohy na závody. "Bylo by pěkné, kdyby Rygl obhájil své loňské pozice ve světové špičce a postupně se k němu přidali i další závodníci," zhodnotil vyhlídky před sezónou trenér českých lyžařů v severské kombinaci Luděk Šablatura.

Reprezentace ladila formu ve Svatém Mořici a do Finska odletěla ve středu. Týden tréninku navíc Kučeru potěšil. "Ještě jsem nebyl připraven, ale teď už se těším," řekl Kučera. "Měli jsme bezvadné podmínky pro běh, se skokem to bylo o něco horší. Cítím se lépe než v minulých letech," konstatoval.

V loňském ročníku Světového poháru získal celkové prvenství Fin Samppa Lajunen, druhý byl Nor Bjarte Engen Vik. "Už se těším, že si to zase rozdáme," nechal se slyšet norský sdruženář.

S nelibostí přijal Ladislav Rygl v minulém týdnu zprávu o tom, že se start Světového poháru v severské kombinaci odkládá. Třetí sdruženář světa se připravoval na sezónu se švýcarskou reprezentací, protože ji trénuje jeho otec, a měl výborné podmínky. Skákal na lyžích jako nikdy dříve a už se nemohl dočkat, že už se začne něco dít.

Ve finském Kuopiu SP odstartuje zostra, na úvod se díky zrušenému závodu v Lillehammeru uskuteční sprint. "To bude fofr. Každej je nadrženej, tak to bude veselý," odhadl Rygl. "Jsem na to zvědavý, ale zároveň mám obavy, jak to bude vypadat, až každý pojede natvrdo," doplnil Rygl.

V létě Rygl chvíli jezdil závody na horských kolech, ale především cestoval do Švýcarska, kde se stal jeho otec hlavním trenérem. "Možná jsem trochu zaspal. Ze začátku jsem se k tomu stavěl odmítavě, protože jsem musel měnit zažité zvyky, ale pak jsem to překousl," připustil počáteční problémy Rygl, jenž si později své chování vyčítal. "Kdybych začal dřív, mohl jsem se víc naučit," posteskl si sdruženář.

Podmínky měl výborné a před sezónou zvládl na sněhu okolo devadesáti skoků. "Celkem to jde," zhodnotil jeden z nejlepších běžců Světového poháru vlastní skokanskou formu. "Ale v Kuopiu je větrný můstek a čert ví, jak to tam dopadne," doplnil Rygl.

Na roli favorita si postupem času zvykl. Loni vyhrál dva závody Světového poháru a jeho triumf v Liberci a Bedřichově fanoušky nadchl. "Na to se hezky vzpomíná," přiznal. "Snažím se na to nemyslet, protože bych se pak trápil. Vždy chci zajet nejlépe, ale výsledek zaručit nelze. Záleží hlavně na skoku," vysvětlil Rygl.

Samotářem byl a prý zůstane, věcí okolo sebe si moc nevšímá. "Jsem tady od závodění," podotkl. Jednání se Svazem lyžařů ČR o vzájemné spolupráci nechal na otci. Letos by ho měl Ladislav starší usměrňovat pod můstkem, jezdit bude s českým týmem.

V únoru vyrazí na světový šampionát do finského Lahti odčinit neúspěch z MS 1999 v Ramsau. V klasickém závodu tam nenastoupil do běžecké části a ve sprintu doběhl devatenáctý. "Na velkých akcích se mi zatím příliš nedařilo, tak bych rád konečně také uspěl," předsevzal si čtyřiadvacetiletý Rygl.

 

 

 

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze