Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schurter na zkušené mezi silničáři. Ale mé srdce dál patří bikům, říká

Cyklista Nino Schurter v nové roli silničáře. | foto: greenedgecycling.com

30 2014
Cadel Evans se vydal z terénu na silnici a vyhrál Tour de France. Ryder Hesjedal zase ovládl italské Giro. Slovenský Rambo Peter Sagan je postrachem hromadných dojezdů. A když teď na zkušenou v elitním etapovém závodě Kolem Romandie vyrazil Nino Schurter, trojnásobný mistr světa v cross country, Nor Lars Petter Nordhaug z týmu Belkin pronesl: "Je pro mě kandidátem na TOP10."

Schurter musel nejdřív dostat zelenou od Mezinárodní cyklistické unie UCI i Švýcarského cyklistického svazu, až pak mohl obléknout dres stáje Orica-GreenEdge.

"Je to profesionál a mazaný sportovec. Je nejlepší na světě ve svém sportu a teď ukázal silnou touhu prosadit se WorldTour," chválil Švýcara sportovní ředitel Oriky Neil Stephens.

"Ale mé srdce zůstává u horských kol," ubezpečil hned Schurter. Romandie a etapy Kolem Švýcarska jsou jen testem pro možná vzdálenou budoucnost. "Na horských kolech toho chci ještě hodně vyhrát, ale mým snem bylo aspoň jednou v životě jet Švýcarsko a toto může být ten správný rok."

První etapu zkrátil sníh

Měla být nejdelší v tomto ročníku závodu Kolem Romandie, jenže etapa z Ascony do Sionu bude nakonec o víc než polovinu kratší. Silné sněžení na Simplonském průsmyku donutilo organizátory změnit trasu a středeční porce tak bude měřit jen 88 kilometrů a vrchol s výškou 2000 metrů vynechá. Závodníci se na nový start přesunou vlakem.

Šestidenní závod WorldTour odstartoval v úterý prologem a 27letý Schurter v jeho výsledcích možná zapadl. Na trati dlouhé 5,6 kilometru v Asconě obsadil 88. místo, udolal 68 soupeřů a na vítězného Poláka Kwiatkowského ztratil 26 sekund.

Ale až za ním dojel veterán Voigt, taky elitní polský domestik Szmyd, nebo Švéd Kessiakoff, další přeučený biker a v nové roli třeba vítěz etapy na Vueltě nebo celkového hodnocení závodu Kolem Rakouska.

"Musíte se enormně soustředit, na všechno," uznal pak v cíli Schurter. O lepší umístění ho možná připravila technická chyba - v jedné ze zatáček si škrtl pedálem o zem. "A od té doby jsem jel víc v klidu. Opravdu jsem se nechtěl rozbít hned ve své první časovce."

Kromě Schurtera šlapou v pelotonu Romandie tři (ex)bikeři: Kessiakoff, Francouz Jean-Christophe Peraud a Jakob Fuglsang. Dán je mistrem světa v kategorii do 23 let, kde porazil Schurtera a třetího Kulhavého.

"Na bajku je to jen o síle a technice a ty buď máte nebo ne. Ale na silnici jde i o taktiku," říkal Fuglsang a se smíchem dal Schurterovi jednu důležitou radu: Vždy běž na záchod, když je příležitost.

"Nikdy nevíte, kdy budete mít další možnost."

Peraud, který neustále putuje mezi terénem a silnicí, dodal: "Doufám, že Nino přijde silnici na chuť a že zůstane déle než jen na dva závody." Sám Švýcar má však o nejbližší budoucnosti jasno: "Mým hlavním cílem je olympiáda v Riu, protože mi stále jedna medaile chybí. Ale pak? Po hrách mi bude 30 a kdo ví..."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze