Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byli to snad hackeři? Policie řeší, kdo ukradl spis o Schumacherovi

Michael Schumacher | foto: Reuters

25 2014
O zdravotním stavu Michaela Schumachera nejsou už deset dní žádné nové zprávy, přesto je sedminásobný šampion F1 pořád středem zájmu a zaměstnává i francouzskou policii. Ta řeší, kdo ukradl jeho zdravotní dokumentaci z nemocnice v Grenoblu, kterou později nabízel francouzským, německým i britským médiím za "vyvolávací" cenu 60 tisíc švýcarských franků (asi 1,35 milionu korun).

Podle agentury AFP byl odcizen 12stránkový Schumacherův chorobopis, který lékaři z Grenoblu sepsali pro potřeby kliniky v Lausanne, kam byl jezdec minulé pondělí převezen. Dokument, který zatím neznámý pachatel nabízí k prodeji, byl stáhnutý z počítačové sítě francouzské nemocnice. Zatím ale prý není jasné, jestli tak učinil některý z pracovníků, či šlo o útok hackerů. To policie, která už od minulého týdne vyslýchá zaměstnance nemocnice, prověřuje.

Přitom záznamy o Schumacherovi byly střeženější víc, než je obvyklé. Hned po prvním týdnu od začátku hospitalizace se k nim mohli dostat pouze ti, kteří znali speciální heslo. "A to byl malý počet lidí," řekla ředitelka nemocnice v Grenoblu Jacqueline Hubertová. "Navíc jsme údaje o Michaelovi Schumacherovi měli v systému pod jiným jménem."

Podle německého Bildu prý Schumacher byl ve Francii hospitalizován pod jménem Jérémy Martin.

Dokumentace zmizela z nemocnice krátce po převozu Schumachera do Švýcarska, minulý čtvrtek pak vedení nemocnice kontaktovalo policii. O čtyři dny později informaci o krádeži zveřejnila i Sabine Kehmová, jezdcova manažerka, která zároveň varovala média, že zveřejnění jakýchkoliv detailů z chorobopisu je trestným činem. Což pro list Welt potvrdil i předseda německé asociace novinářů Michael Konken. "Uveřejnění takových údajů by bylo porušení osobních práv Michaela Schumachera a pro něho by to byla nepřijatelná urážka. Všichni členové naší asociace něco takového striktně odmítají."

Přitom právě německý bulvár mohl být asi jediný vážný zájemce o ukradený materiál. Jenže v případě zveřejnění informací o Schumacherově stavu by proti sobě poštval veřejnost a zřejmě by sám sobě uškodil víc, než by mohl být zisk z prodaných výtisků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze