Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Satisfakce? To ne. Já tomu týmu věřil, říká kouč bronzových florbalistů

Čeští florbalisté se radují ze zisku světového bronzu. | foto: wfc2010photos

13 2010
Helsinky (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jako kapitán dovedl Čechy před šesti lety k historickému stříbru z mistrovství světa. Jako trenér úspěch letos zopakoval, když v Helsinkách získal bronz. Tomáš Trnavský vytáhl české florbalisty z bahna, ti po předchozích nevýrazných výkonech na turnaji deklasovali v boji o třetí místo Švýcary 9:3.

Cítíte po vítězném zápase o bronz trošku satisfakci?
O satisfakci nejde. Já tomu týmu věřil, že florbal hrát umí. Česká mentalita je taková, že když se o někom mluví, že je hodně slabý, tak trenér může opakovat dokola, že to tak není. Ale ti soupeři předvedli, že když se dokáží soustředit na jeden dva zápasy, tak potrápí i spoustu jiných. Ale kluci do posledních dvou zápasů dali všechno.

Kdy jste definitivně věřil v bronz?
Definitivně? Až pět sekund před koncem.

Kdy se zápas o bronz zlomil?
V době, kdy jsme v přesilovce bleskově vyrovnali. Oni zpanikařili, byli už spokojení s tím, že zápas otočili na 2:1. Mysleli, že už to vydrží. Nakopli nás zbytečným faulem. Asi jako my nakopli Nory. Důležitý byl i začátek třetí třetiny, kdy to stáhli na dvě lajny. A my jim dali dva rychlé góly a utekli jim.

Posune tahle medaile český florbal?
Neposune. Posune to práci v klubech, hráči budou mít motivaci dostat se na mistrovství světa. Vyhrát medaili ze všech registrovaných se týká třeba jen sta lidí, což je strašně málo. Musíme touhu po reprezentaci v lidech probudit. Florbal je pořád takový sport pro zábavu. Kluci, co chtějí hrát ligu, tomu nedávají sto procent. Nebo to vydrží dva roky a pak jdou hrát nižší soutěž. Musíme to v těch lidech probudit.

Tomáš Trnavský

Tomáš Trnavský

Kdo vás z týmu na šampionátu překvapil?
V posledních zápasech to byl Matěj Jendrišák. Odvedl výbornou práci poté, co nám spolupráce v první pětce nefungovala podle představ. Klobouk dolů před ním. Na to, kolik mu je let a kolik toho v reprezentaci odehrál, tak v semifinále a boji o bronz hrát takhle...

Před šampionátem jste vyřadil z týmu Radima Cepka, prý kvůli špatnému vlivu na mužstvo. Udělal jste správně?
To už se nemusí řešit, rozhodnutí bylo takové, jaké bylo. My jsme týmu věřili i v zápasech, kdy se nám nedařilo. A kluci dokázali, že na to mají.

Máte informace, kdo z týmu bude s reprezentací končit?
Asi Radek Sikora, ten chtěl končit už po loňské sezoně a ještě si to o rok prodloužil. Se zbytkem jsem o tom zatím nemluvil. Co se týče mého kontraktu - mám smlouvu do února. Já jsem řekl, že bych chtěl pokračovat. Dvouletá práce je na to, jak máme málo srazů, strašně krátká doba.

Stříbro jste získal jako hráč, bronz jako trenér. Čeho si vážíte víc?
Obojí dávám na stejnou úroveň, obojího si vážím stejně. Každá medaile je těžce vybojovaná a člověk si jí musí vážit, protože se na ni nedosahuje každý rok. Tuhle si doma vystavím vedle té stříbrné.

VIDEO: SESTŘIH DUELU O BRONZ ČESKO - ŠVÝCARSKONajdete na iDNES.czmobilní verze