Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Postavte mi těžší slalomy, přeje si Strachová. Mladé lyžařky ji prohání

Slalomářka Šárka Strachová se směje na předvánočním setkání s novináři. | foto: ČTK

24 2015
Rok 2015 zakončí jako jedna z nejlepších slalomářek světa, ale hlavní výzva přijde až v novém roce: poprat se o malý křišťálový glóbus. Šárka Strachová musí pokořit soupeřky, které na svazích potkává už deset let, ale také odrazit nápor čerstvých dvacátnic. „Mají výhodu, jako jsem měla já, když jsem začínala,“ tvrdí 30letá lyžařka.

Čtvrtá, třetí a sedmá. „Bez nadsázky můžu říct, že tak vydařený vstup do sezony nepamatuji,“ říká Strachová po třech závodech Světového poháru. V hodnocení slalomu drží čtvrté místo a v roce 2016 má šanci na malý glóbus.

Těší se hlavně do rakouského Lienzu, kde se pojede už dva dny před Silvestrem. Proč? Protože jedno kolo bude stavět její trenér Klaus Mayhofer. „A určitě postaví techničtější slalom,“ tuší Strachová. Nelíbí se jí tratě, které jsou příliš „snadné“. Tedy v lyžařské terminologii - rytmické, plynulé, hladké.

I Shiffrinová je pořád jen žena

Dvacetiletá Mikaela Shiffrinová kvůli zranění kolena vynechá podstatnou část sezony, přesto už ve dvou závodech v Aspenu stihla ukázat, že je stále nejrychlejší slalomářkou světa.

V čem je její kouzlo? "Neřekla bych, že má zásadně odlišný styl než ostatní. Má ho jen vybroušený do perfektního pojetí a v Aspenu to trefila perfektně," míní Strachová.

Na úspěch mladé Američanky v souboji proti mužům, kterému by se Shiffrinová údajně nebránila, by si však nevsadila. "Pořád je to žena a nemyslím si, že by v konkurenci mužů měla šanci.“

A prý se jich objevuje čím dál tím víc.

Naposledy v Aare, kde po dobrém prvním kole skončila až na sedmém místě. „Každá malinká chybička se ihned promítne do výsledku a já jich udělala příliš,“ povzdychla si tehdy. Podobně si však vedly její zkušené rivalky Pietiläová-Holmnerová, Zuzulová nebo Kirchgasserová.

Všechny zaskočila teprve dvacetiletá Slovenka Petra Vlhové, která po dvou perfektních jízdách jasně zvítězila. Dvacet je také olympijské šampionce a nyní zraněné hvězdě točivých disciplín Mikaele Shiffrinové. Mladé dámy včetně třeba Norky Lösethové nahrazují jména, která fanoušci vídaly na stupních vítězů roky.

Strachová si rozdílu všímá: „Jako jsem se před deseti lety začala objevovat já, tak teď tu jsou o deset let mladší závodnice, které na sobě hodně pracují.“ Mají sílu, energii a nemusejí se přeučovat ze zastaralých stylů na nové. „Já musím využít svých zkušenosti a zrychlit,“ tuší bronzová medailistka z posledního šampionátu.

Hlavně nabitý leden, kdy jsou na programy čtyři závody, ukáže její šance v boji o slalomářský trůn, který dočasně opustila zraněná Mikaela Shiffrinová.

Strachová ve svém úspěšném dokumentu Dvě minuty mého života popisuje, jak je důležité, aby se psychická a fyzická schránka sešly v rovnováze. Ve sportu, kde o úspěchu rozhodují setinky sekund, možná ještě víc než jinde.

Proto může hrát roli, jak kdo zvládne vánoční pauzu. Kdo si lépe odpočine. Kdo se více připraví na rozhodující část sezony. Strachová preferuje klid. „Nic speciálního neplánuju a svátky ani úplně tradičně neslavíme. K tomu se asi vrátíme až s vlastními dětmi. Ani okolí bez známky sněhu není zcela vánoční.“

Dárky přesto Strachová odmítat nebude.

Ten největší by ráda dostala v úterý na sjezdovce v Lienzu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze