Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pančochová se české reakce nebojí: Jako národ jsme celkově v pohodě

15 2017
Sierra Nevada (Od našeho zpravodaje) - Jen málo českých sportovců zatím veřejně vystoupilo a přiznalo se k odlišné sexuální orientaci. Jejich nevelké řady rozšířila šestadvacetiletá snowboardistka Šárka Pančochová. Dívka, která na olympiádě v Soči bojovala o medaili, promluvila nejprve ve videu pro americký web outsports.com - a v úterý vpodvečer i s českými novináři v dějišti mistrovství světa.

„Třeba to bude inspirace pro ostatní lidi,“ říká Pančochová, jež přiznala, že jí je lépe se stejným pohlavím. „Nejdůležitější ze všeho přece je, zda jste dobrý člověk.“

Ve videu jste řekla, že už v dnešní době nejde o „žádnou senzaci“. Ale ožehavé téma to je, ne?
Určitě. Může to inspirovat ostatní lidi, sportovce i nesportovce. Jste, kým jste - a lidi by vás neměli brát za to, jakou máte sexuální orientaci, ale za to, jaká jste osoba. To vidím jako pozitivní věc.

Fotogalerie

Bylo to složité rozhodování?
Když se mě někdo zeptal, nikdy jsem to netajila. Ale taky jsem to nikdy veřejně nevyhlašovala, protože je to moje osobní věc a nikoho to nemusí zajímat. To spíš sportovní výsledky. Nikdy jsem neměla nutkání to ostatním vykládat.

Co se změnilo?
Oslovili mě, tak jsem si říkala: Proč ne, je to vlastně jedno. V naší komunitě to stejně všichni vědí. Sportovců je určitě víc, ale nevím, jestli se bojí, nebo ne. Byla náhoda, že Cheryl (její nizozemská kamarádka Maasová, která coming out provedla již dříve) měla kontakt na holku, co mě oslovila. Cheryl byla taková: Už je načase! A tak jsem si řekla - proč ne.

Je to obecně ve sportu problém?
I sportovci se někdy bojí vystoupit z řady. Myslím, že nezáleží, jestli máte rád holky, nebo kluky, ale na osobnosti, která vám sedne. U holek to není takový problém, ale kluci se tohoto tématu spíš straní, třeba se bojí. Tohle by pro ostatní mohla být inspirace.

Může takový čin případně ovlivnit i (ne)přízeň sponzorů?
Když jsem začínala a bylo mi devatenáct dvacet, myslela jsem, že by mohl být problém, když tohle někde řeknete. Ale jakmile člověk trošku dospěje a srovná si to v hlavě, tak to moc neřeší.

Jaké čekáte reakce ve vlasti?
Tak trochu doufám, že budou pozitivní. Myslím si, že jako národ jsme celkově v pohodě. Takže doufám, že to bude v klidu... Ale mně je fakt úplně jedno, co si o mně lidi myslí. Jsem sama sebou. Dělám sport, jak nejlíp můžu, žiju život, jak nejlíp můžu. Chovám se k lidem dobře. Myslím si, že důležité je tohle, ne moje sexuální orientace.

Nejbližším jste vše řekla již dřív?
Z rodiny to ví víceméně všichni kromě babičky. Já jsem měla holku i dřív, vždycky jsem ji přivedla do Česka. Naši jsou nejvíc v klidu. Myslím, že s tím vůbec nemám problém.Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...
Kia cee´d AKČNÍ CENA NA...

r.v. 2014, naj. 54 000 km, diesel
264 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze