Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sand wedge, hůl stvořená pro hru z písku od geniálního novátora Sarazena

Sand wedge a golfová rána z písku | foto: Profimedia.cz

30 2009
Sand wedge je hůl použitelná pro více druhů ran, ale své jméno nedostala náhodou. Pro hru z písku je totiž skvěle uzpůsobená. Za jejím vznikem stojí originální nápad tvořivého hráče, člena Golfové síně slávy.

Trochu odbornosti nezaškodí: sand wedge má největší bounce ze všech holí, aby pískem při úderu snadno projela a nezabořila se do něj. Je nejtěžším železem v golfovém bagu, holí s nejkratším shaftem a má velmi vysoký loft. Design, se kterým je možné nad bunkery vyhrávat.

Ještě před osmdesáti lety nebyly golfové hole pro hru z bunkerů speciálně upravovány. Měly úzkou spodní hranu hlavy hole, ta se v impaktu dostávala příliš hluboko do písku. Hra z bunkeru byla nesrovnatelně obtížnější. Profesionálního golfistu Gene Sarazena napadlo, jak si hru z písku přece jen trochu usnadnit.

Gene Sarazen - vynálezce golfové sand wedge.

Upravil spodní hranu u své sand wedge, a aniž to v tu chvíli tušil, učinil jeden z nejdůležitějších golfových objevů. Vytvořil širší a zaoblenější spodní hranu hlavy hole a zvětšil její vyklenutí, takzvaný bounce.

sand wedge - parametry

Obvyklá váha: 40 uncí/1,1 kg.
Rozsah loftu: 54-58 stupňů.
Délka shaftu: 33 palců/84 cm - 36/91.

Novinka by si možná počkala na rozšířené déle, kdyby s ní Sarazen nezačal vyhrávat turnaje. V roce 1932 zvítězil na British Open i US Open a popularita jeho vynálezu dramaticky vzrostla. Zázračnou sand wedge chtěl mít najednou v bagu každý.

Gene Sarazen se svým nápadem zapsal do golfových dějin. Snažil se prosadit i další inovace, například zatížené cvičné hole a zvětšení hlavy putteru. Věřil, že když budou hráči proměňovat více patů, stoupne obliba golfu. Jeho obdivuhodná sportovní kariéra tak zůstala zastíněna jeho vynalézavostí.

The Tour Championship 2009 - Zach Johnson, trénink.

Sarazen hrál golf odmalička, jako teenager přestoupil k profesionálům a už ve dvaceti vyhrával majory. Celkem na nich posbíral sedm titulů. Jako první hráč v historii zahrál na profesionálním turnaji méně než 70 ran. Zvítězil na více než 50 turnajích, šestkrát se zúčastnil Ryder Cupu, a získal dokonce i grandslam. Málokdo ví, že byl jedním z nejlepších golfistů všech dob, ale téměř každý ví, že jeho nápad změnil techniku hry z bunkeru.

Bounce dělá hru z bunkeru nepatrně snesitelnější. Když se bounce dostane do kontaktu s pískem, nezaboří se do něj, ale projde docela snadno ven. Bounce napomáhá hlavě hole, aby plynule prošla pískem pod míčkem a míček mohl ukázkově opustit překážku. Hůl s větším bounce se lépe odráží od země a je při hře z písku nepostradatelná.

Sand wedge ale není jakýmsi pískovým speciálem. Hole s velkým bounce jsou ideální nejen na sypkém písku, ale používají se i na jakémkoli měkkém podkladu. Takže ani na hru z bláta či hustého roughu už není golfista sám. Sand wedge ho v tom nenechá.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze