Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

San Antonio kraluje basketbalové NBA

16 2007
Cleveland, Praha - V šatně basketbalistů San Antonio Spurs je v mnoha jazycích rozmístěna myšlenka: záleží až na tom, jaký bude konečný výsledek. A ten je jednoznačný. San Antonio Spurs jsou novou dynastií vládců NBA. Cleveland Cavaliers porazili ve čtvrtém finále 83:82 a celou sérii vyhráli 4:0 na zápasy.

Trofej pro krále nejslavnější basketbalové ligy světa pozvedli počtvrté za posledních devět let – 1999, 2003, 2005 a 2007, to jsou roky jejich triumfů.

Boston, Los Angeles Lakers, Chicago a právě San Antonio, jen tyto týmy ovládly NBA nejméně čtyřikrát.

"Nezáleží mi na tom, kam jsme se zařadili v historii. Jen se cítím poctěný, že mohu hrát v takovémhle týmu," řekl podle agentury AP rozehrávač Tony Parker, nejužitečnější hráč finále a první Evropan, jemuž se tohoto ocenění dostalo.

Na ramenou měl Parker francouzskou vlajku, třímal trofej a divil se: "Je to jako sen. Nechci se probudit."

"Vždyť jsem mu připomínal, jak jsme ho po první zkoušce poslali domů," líčil kouč Greg Popovich.

Má tým s hvězdami Parkerem, Timem Duncanem, Manu Ginobilim. K tomu třeba Roberta Horryho, jenž vyhrál NBA už posedmé. "Jako dítě jsem snil o jednom prstenu. Sedm? Nemožné."

Šampioni NBA posledních 10 let

1998 Chicago Bulls
1999 San Antonio Spurs
2000–02 Los Angeles Lakers
2003 San Antonio Spurs
2004 Detroit Pistons
2005 San Antonio Spurs
2006 Miami Heat
2007 San Antonio Spurs

... a nejužitečnější hráči

1998 Michael Jordan (Chicago)
1999 Tim Duncan (San Antonio)
2000–02 Shaq O’Neal (Lakers)
2003 Tim Duncan (San Antonio)
2004 Chauncey Billups (Detroit)
2005 Tim Duncan (San Antonio)
2006 Dwyane Wade (Miami)
2007 Tony Parker (San Antonio) 

Nechybí obranář Bruce Bowen, který v prvním finále perfektně uhlídal soupeřovu hvězdu LeBrona Jamese. "Bowen je nenáviděný ze všech stran. Brání dost nečistě, na hranici. Na tréninku proti němu nechtějí hrát ani spoluhráči, je na ně pořád přilepený. Ale je výjimečný svou prací a pro Spurs je dlouhodobě klíčovým hráčem," popisuje Petr Janouch, expert na NBA.

To je další střípek do vítězné skládačky San Antonia, z níž se stává opakující se pevný obraz. "Výborně doplňují hráče, jako téměř první začali vybírat ty nejlepší z Evropy," říká Janouch. "A Greg Popovich je vynikající trenér, který je schopný vtisknout týmu svou tvář. Ne každému se líbí, protože není tak ofenzivní."

I Parker prohlásil: "Všechno začíná trenérem. Nikdy nás nenechá propadnout uspokojení. A když vidíte, že superstar jako Tim Duncan tvrdě dře každý den, děláte to taky."

Zkušenost, to je další síla týmu. Co na tom, že se Cavaliers ve čtvrté čtvrtině řádně zapřeli a chvíli i vedli. "Věděli jsme, že Cleveland zabere. Ale ani jednou jsme nepanikařili," řekl Parker, který vedle prstenu pro šampiona brzy navlékne i snubní po sňatku s herečkou Evou Longoriou ze seriálu Zoufalé manželky.

Zatímco hvězda Spurs se opájela radostí, LeBron James z Clevelandu prchal před oslavami soupeřů. Mladý basketbalový kouzelník nese na ramenou tým Cavaliers, k trofeji pro šampiony jej však nedovedl.

"Mohl jsem hrát lépe. Když nehraju dobře, tým nemá dobrou šanci na vítězství. Mám hodně co zlepšovat," uvedl James, jemuž se ráno před zápasem narodil druhý syn.

Jeho spoluhráč Drew Gooden však prorokuje: "Jednoho dne svůj prsten dostane." Teď však vládne jiná dynastie.

Stovky zpocených fanoušků vítaly mistry

S a n   A n t o n i o (ČTK) - Ani úmorné vedro neodradilo stovky fanoušků, aby v pátek na letišti v San Antoniu přivítali nové šampiony NBA. Na basketbalisty Spurs čekali někteří více než tři hodiny a aplaudovali, když před nimi na pódiu stanuli vedle seřazených všech čtyř trofejí, které klub v historii získal.

Ke třem z lichých let 1999, 2003 a 2005 přinesl tu nejnovější symbolicky Tim Duncan, jediný z hráčů San Antonia, který zažil všechny čtyři mistrovské sezony. "Ty všechny jsou pro vás," křičel do mikrofonu směrem k davu Bruce Bowen. "Ceníme si vaší přízně, kterou jste nás zahrnuli během celé sezony," zvolal.

San Antonio, které jiný velký sport než basketbal nemá, se po čtvrtečním triumfu svých basketbalistů v Clevelandu zahalilo do klubových barev černé, stříbrné a bílé. Troubící auta se po městě proháněla s vlajkami, ty zdobí i většinu domů.

Uvítání na letišti si filmovali nejen fanoušci, ale i hráči. Zlaté trofeje naskládal vedle sebe maskot týmu Kojot a slovo si na chvíli vzal i nejužitečnější hráč finálové série Francouz Tony Parker. "Budu se opakovat, ale jste nejlepší fanoušci v celé NBA," poděkoval aplaudujícímu davu, který se na letišti potil ve více než třicetistupňovém vedru.

Basketbalisté San Antonia s trofejí pro vítěze NBA.

Autoři:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze