Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sampras se možná přijede podívat na svého nástupce

3 2009
Jen jedinkrát v roce se Petu Samprasovi zasteskne po tenisové kariéře. To když se rozehraje Wimbledon, na němž sedmkrát triumfoval a kde překonal rekord v počtu vítězství na grandslamových turnajích. Touží si tu znovu zahrát. Letos však možná zavítá na finále do hlediště. A bude se dívat, jak Roger Federer umazává od rekordu jeho jméno.

Rekordní zápis ti dva zatím sdílejí. Američan Pete Sampras dosáhl na 14 grandslamových triumfů za dvanáct let. O deset let mladšímu Švýcaru Rogerovi Federerovi zabral stejný počet polovinu času. "Nikdo jiný tohle v tenise nedokázal. A pravděpodobně už asi nikdy nedokáže," uvedl Pete Sampras pro list New York Times.

Samprasovy grandslamy

2 x Australian Open (1994 a 1997)

7 x Wimbledon (1993 - 95, 1997 - 2000)

5 x US Open (1990, 1993, 1995 - 96, 2002)

On sám se s Wimbledonem loučil v roce 2002 se smutkem, když jej na tehdejším kurtu číslo 2 zvaném "pohřebiště favoritů" vyprovodil z turnaje Švýcar Bastl. Předtím tu Sampras triumfoval sedmkrát.

"S Wimbledonem jsem vyrůstal. Vstával jsem a sledoval ho od šesti ráno. Díval jsem se na Borga proti McEnroeovi a obrovsky mě to ovlivnilo," uvedl pro The Times. "Mám spoustu vzpomínek na sedm vítězství. Wimbledonu se nic nevyrovná. Schází mi centrální kurt, skvělý tenis. Ale na druhou stranu, život pokračuje."

Naposledy pozvedl wimbledonskou trofej v roce 2000, kdy bojoval navrch se zraněním holeně, kvůli němuž chtěl turnaj málem vzdát. O rok později prohrál v osmifinále s devatenáctiletým Federerem s vlasy staženými do culíku.

"Viděl jsem v něm potenciál mě překonat, ale nevěděl jsem, jestli je komplexní hráč. Jestli má vedle hry i srdce a mysl. Rekordman nemůže být jen skvělý hráč, ale taky člověk ochotný vzdát se trochu svého života. Jíst, dýchat a žít pro sport," citovaly jej New York Times. "Roger je ochotný obětovat se a být skvělým šampionem."

Tak skvělým, že Samprasovi možná už o víkendu sebere rekord. Už mu zbývá poslední krok, zvládnout finále. Sedmatřicetiletý Američan možná bude u toho. Trochu však váhal.

Federerovy grandslamy

3 x Australian Open (2004, 2006 - 07)

1 x Roland Garros (2009)

5 x Wimbledon (2003 - 07)

5 x US Open (2004 - 08)

Přeci jen: vede klidnější život, během nějž chodí na golf nebo jako divák do hlediště na zápasy basketbalových Los Angeles Lakers. Občas hraje exhibice. Doma má dva malé a hodně živé syny. "Zkoušeli jste někdy cestovat se šesti a tříletým klukem? Letět s nimi dvanáct hodin do Londýna, to nezní zrovna zábavně."

Jenže i přesto možná s manželkou vezmou dva živelné chlapce na cestu. "Byl by to dlouhý výlet, ale taky skvělý moment ve sportu. Roger je kamarád a bylo by hezké tam být," řekl Sampras pro The Times.

Pokud by jej Federer předčil, prý by nesmutnil. Ačkoli doufal, že by jej jeho rekord třeba mohl přežít. "Ovšem nemám žádný problém s tím, pokud ho Roger překoná. Dělá svou práci. A je třída."

Roger Federer (vlevo) poráží Peta Samprase ve 4. kole Wimbledonu 2001

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze