Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionát ve sportovním aerobiku se blíží

3 2003
Praha - Poprvé v krátké jedenáctileté historii českého sportovního aerobiku pořádá Česko v tomto sportovním odvětví světový šampionát. Ten začne v pražském Kongresovém centru ve čtvrtek 6. listopadu a skončí finálovými soutěžemi o dvy dny později. Domácí reprezentace se během krátké doby stala ve sportovním aerobiku světovou velmocí a patří proto i na tomto mistrovství k největším favoritům.

Patnáctý světový šampionát nese oficiální název NOKIA WORLD AEROBIC a vedle čtyř kategorií ve sportovním aerobiku - ženy, muži, páry a družstva - se bude soutěžit také ve fitness týmech, které jsou rozděleny na kategorie step, aerobik a funk.

Český aerobik bude zastoupen maximálním počtem závodníků, což znamená, že do závodů půjdou v každé kategorii tři soutěžící, což se týká i fitness týmů.

V nejpopulárnější ženské kategorii budou domácí sportovní aerobik zastupovat dvě mistryně Evropy. Martina Fulínová, letošní šampionka z maďarské Pécse, a Lucie Jiříková, která zvítězila na loňském evropském šampionátu v Budapešti.

K velkým favoritům se řadí družstvo ve složení David Holzer, Jakub Strakoš a Vladimír Valouch, které získalo světový titul už dvakrát v letech 2000 a 2001, navíc tato trojice drží už pět evropských titulů. Loni ji o třetí světové prvenstvé připravila chyba při finálové sestavě.

Hodně nadějí vkládá český aerobik do dvou mistrů Evropy, jimiž jsou pro rok 2001 Martin Dušek a za loňský rok Petr Jánský. Martin Dušek byl loni na mistrovství světa druhý a na letošním mistrovství Evropy třetí.

Pár Tomáš Krmíček, Kateřina Protivínská skončil na loňském mistrovství světa ve francouzském Montpellieru druhý, stejné kvality však má i dvojice Petr Jánský, Jana Kavříková, která loni a letos mistrovství Evropy vyhrála.

Prvenství z loňského světového klání obhajují Farryová z Austrálie a francouzský pár Pin, Elieová. Zlaté korejské družstvo Čon, Kim, Kim se rozpadlo a loňský světový šampion Beyler ze Švýcarska do Prahy nepřijede.

Češi se na mistrovství světa poprvé představili v roce 1994 v Las Vegas. Tehdy reprezentovala český sportovní aerobik jediná Olga Šípková, dnešní špičková trenérka. Právě Šípková získala na světovém šampionátu v roce 1997 v Austrálii první zlatou medaili pro Česko.

 

reklama

Nedávno se Šípková po šestileté pauze k závodění vrátila a figuruje v sestavě step družstva Druhý dech ve fitness týmech. S ním letos na mistrovství Evropy v Pécsi získala bronzovou medaili a chystá se i na nadcházející pražský světový šampionát.

V roce 1999 dosáhl v Helsinkách na světové zlato pár Hanáková, Huf, přičemž dnes jsou manželé Hufovi rovněž předními trenéry. Prvenství na mistrovství světa získalo poté dvakrát už zmíněné družstvo Holzer, Strakoš, Valouch.

Z českých reprezentantů obhajuje prventví z loňského mistovství světa pouze fitness tým Těžká směs v kategorii step.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze