Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šampionát je pod palbou kritiky. Organizátoři nuceně mění tratě

Šampionát ve Val d'Isére odstartoval ve středu, už ho ale závodníci i činovníci podrobili ostré kritice. | foto: Reuters

6 2009
Organizátoři mistrovství světa ve sjezdovém lyžování a představitelé Mezinárodní lyžařská federace (FIS) ustoupili tlaku týmových kapitánů a přeložili superobří slalom v rámci soutěže smíšených družstev na jinou sjezdovku.

Trenéři se totiž vzbouřili proti zledovatělé a náročné sjezdovce Bellevarde a pod hrozbou bojkotu si
vynutili přesunutí části středečního závodu na protilehlý kopec Solaise.

O totéž se ještě zástupci týmů budou snažit v souvislosti se čtvrtečním obřím slalomem žen.

Ten se má také jet na zledovatělé části Bellevarde, ale podle představitelů výprav by to bylo pro lyžařky příliš nebezpečné. "Je to příliš náročné. Do cíle by dojelo jen deset procent děvčat," řekl novinářům šéf silného rakouského týmu Hans Pum.

S ním souhlasila i bývalá mistryně světa a olympijská vítězka Michaela Dorfmeisterová. "Nebylo by dobré pro image našeho sportu vidět holky rozeseté po celé sjezdovce," dodala bývalá rakouská hvězda.

Mluvčí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Rikka Rakicová uvedla, že přesun na sjezdovku Solaise je jednou z možností, jak na kritiku týmů reagovat.

"Ale ještě nemůžeme oznámit nic oficiálního, protože se taková věc týká hodně stran, především televize a diváků," uvedla.

Od úterka, kdy šampionát začal, je trať Bellevarde terčem kritiky. Za náročnou považují sjezdovku i muži, kteří na ní mají naplánovány všechny závody. Ženy se na ní mají představit jen v technických disciplínách slalomu a obřím slalomu, rychlostní disciplíny mají odjet na Solaise.

Ostrá slova na adresu pořadatelů zazněla i od švédské lyžařky Jessiky Lindellové-Vikarbyové. Ta kritizovala zdravotní péči na mistrovství světa ve Val d'Isére. Čtyřiadvacetiletá specialistka na rychlostní disciplíny si při pádu ve středečním tréninku na sjezd přetrhla přední zkřížený vaz v pravém koleně a sezona pro ni předčasně skončila.

"Neměla jsem pocit, že by tu byla bezpečnost závodnic tím hlavním přikázáním. Zdravotníci, kteří u mě byli jako první, byli nezkušení. A nejsem jediná, kdo to kritizuje," citovala agentura SID švédskou lyžařku, jež má na kontě tři umístění na stupních vítězů v superobřím slalomu Světového poháru včetně jednoho vítězství.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze