Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České naděje v sálové cyklistice budou na mistrovství držet veteráni

Kolová - ilustrační foto | foto: Jaromír Pech, MAFRA

20 2014
V návrat o deset roků zpět doufá česká sálová cyklistika na mistrovství světa, které se od pátku do neděle koná v Brně. Tehdy v Maďarsku dobyli zlato krasojezdec Arnošt Pokorný a dvojice Petr Skoták, Pavel Šmíd v kolové. Stejní muži budou hlavními domácími triumfy také na šampionátu v nové hale ve Vodově ulici.

Pokorný už přitom po zmíněném úspěchu ukončil kariéru. „Měl jsem problémy s třísly, ale po doléčení jsem se vrátil. Lákal mě šampionát v Brně, kde se ještě mohu zviditelnit. Jsem si vědom toho, že budu závodit proti soupeřům, kteří by mohli být věkem už moji synové,“ oznamuje 40letý závodník z Drásova.

Ještě víc je v průměru reprezentantům v kolové z brněnského Favoritu. „Měli bychom těžit ze zkušeností, ale mladé dvojice z ciziny jsou taky hodně vyhrané. Zkusíme je zaskočit zodpovědnou obranou a těžit z jejich chyb,“ sděluje Skoták, který by s parťákem rád prolomil šestileté české čekání na medaili.

Program šampionátu

Pátek

9.00 začátek soutěží

18.30 slavnostní zahájení

20.30 finále krasojízdy dvojic open

Sobota

8.00 začátek soutěží

17.50 finále krasojízdy žen. čtveřic

21.05 finále krasojízdy jednotlivkyň

Neděle

8.30 začátek soutěží

14.40 finále krasojízdy žen. dvojic

15.45 finále krasojízdy jednotlivců

16.35 finále kolové

Co s českými sálovci udělá domácí prostředí? „Bude záležet na tom, jak se s očekáváním medailí vyrovnají. Znám z vlastní zkušenosti, že doma psychika hodně svazuje,“ upozorňuje Jindřich Pospíšil, legenda kolové a nyní šéf české sálové cyklistiky.

„Na každého to může fungovat jinak,“ reaguje Skoták. „Poznám to, až to budu mít za sebou, ale zatím jsem s tím nikdy problémy neměl. Většina diváků navíc bude stejně mluvit německy.“

Tento odhad potvrzují čísla. Do haly s kapacitou 2 500 míst už bylo prodáno přes dva tisíce lístků, z toho téměř 1 500 do ciziny. Zbylé vstupenky jsou k mání za 600 korun na páteční program, 700 na sobotní a 800 na nedělní. Třídenní permanentka přijde na dva tisíce korun.

Světu pevně vládne Německo, zbylé medaile sbírají Rakušané a Švýcaři. Na stupně vítězů se bude snažit dosáhnout také Česko, v němž funguje 26 klubů a přibližně 450 závodníků. „V současné době u nás sálová cyklistika stagnuje. Staří odcházejí a mladá generace teprve pozvolna roste,“ říká Pavel Havránek z pořádajícího Favoritu Brno.

Na šampionátu se představí celkem 17 zemí, rozpočet se organizátorům podařilo srazit z 10 na 7,5 milionu korun.

Autor:


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze