Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sakala jako předskokan vytvořil český rekord

20 2000
K u l m - Jaroslav Sakala vytvořil při Světovém poháru v Kulmu český rekord v letech na lyžích. Mistr světa v letech z Planice 1994 se závodů v Rakousku zúčastnil jako předskokan a prvním pokusem dolétl na značku 205 metrů. O dva metry Sakala překonal čtyři roky starý výkon Jana Balcara z harrachovského 'mamuta'. Platnost rekordu musí potvrdit český svaz lyžařů. Do Kulmu Sakala odjel na vlastní náklady poté, co se s pořadateli domluvil, že bude předskokanem.

Do Kulmu Sakala odjel na vlastní náklady poté, co se s pořadateli domluvil, že bude předskokanem. "Nedostal jsem se do českého týmu, a tak jsem si to sám zařídil a zaplatil. Nechtěl jsem čtrnáct dnů sedět doma na zadku," vysvětlil Sakala.

Naposledy Sakala 'létal' před rokem, při finále Světového poháru v Planici byl také předskokanem. Jeho osobním dosavadním maximem bylo 202,5 metru právě z Planice. V Kulmu se dnes z můstku K-185 spustil jako první, ideálně se z vysokého nájezdu trefil do odrazu a doplachtil na 205 metrů. "Takový skok jsem sám pro sebe strašně potřeboval," těšil se Sakala. Jeho rekord je zatím neoficiální. "Honza Balcar skočil těch 203 metrů v tréninku, tak mi to snad uznají," doufá Sakala. O tom, zda se Sakalův let zapíše do českých rekordních tabulek, svaz rozhodne začátkem týdne. "Teď to nejsem schopen říci," konstatoval šéf skokanského úseku Jiří Rázl.

Dál než Sakala skočil v Kulmu pouze Rakušan Andreas Goldberger, který dolétl na 209,5 metru, ale po doskoku upadl. Rozhodčí dnešní závod kvůli nepřízni počasí zrušili. Sakala má jistotu, že si letos ještě jednou na mamutím můstku zaskáče, a to při finále SP v Planici. "Určitě se tam podívám. I když nebudu nominován do českého týmu, mám pozvání od šéfa tamního můstku a budu znovu předskokanem," uvedl Sakala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze