Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krásný zážitek, radoval se šachista Movsesjan po triumfu v Pardubicích

Sergej Movsesjan | foto: Michal Klíma, MAFRA

1 2016
Po dlouhých 21 letech vyhrál arménský šachista Sergej Movsesjan velmistrovský turnaj na festivalu Czech Open v Pardubicích.

Konečně zcela „vypustil“ a přijímal gratulace. Sergej Movsesjan v hlavním turnaji neztratil ani jednu z devíti odehraných partií a zaslouženě zvítězil. „Jen v jedné partii jsem byl vážněji ohrožený, ale jinak musím být s úrovní své hry spokojený,“ prohlásil mezinárodní velmistr Movsesjan.

Platí v šachách také nepsané pravidlo, že je těžší titul obhájit než ho poprvé získat?
Těžko říci. Přiznám se, že jsem už trochu zapomněl, jaké to bylo v roce 1995. (úsměv) Také jsem neobhajoval každý rok, takže od té doby jsem se hlavního turnaje účastnil jenom dvakrát. Nicméně znovu vyhrát je pro mě velice příjemné, zvláště v Pardubicích, které jsou pro mě stále domovským městem. Je to krásný zážitek a jsem rád, že se mi podařilo uspět.

Jaká byla letošní konkurence?
Velice podobná jako loni, možná ještě o kapánek silnější. Snažil jsem se soustředit na vlastní výkon. Turnaj pro mě probíhal bezproblémově.

Při které partii jste si říkal, že se nevyvíjí podle představ?
Bylo to v určitém úseku partie proti mezinárodnímu mistrovi Anuragovi z Indie, kdy jsem udělal tři chyby po sobě, po nichž mohl soupeř převzít otěže partie do svých rukou. Kvůli nedostatku času se mu to ale nepodařilo a partii jsem vyhrál.

Sergej Movsesjan

Důležitý triumf byl i nad dalším Indem Gangulym, který zvolil jako zahájení sicilskou obranu. Věřil jste, že ho poté porazíte za pouhých 22 tahů?
V přípravě je to velice těžké odhadnout. Nečekal jsem, že zahraje zrovna sicilskou. Připravoval jsem se na jiné možnosti, které má v repertoáru. Překvapil mě, ale rychle se to otočilo proti němu. Poté sehrála roli moje větší zkušenost v tomto typu pozic. Měl špatný den, protože podobně rychlé vítězství mezi hráči takových kvalit je opravdu vzácné.

Stihl jste odehrát i další dva turnaje, kde výsledky (5. a 14. místo) asi nebyly dle vašich představ. Bylo to dané soustředěním na velmistrovský turnaj?
Tím to asi nebylo. Může to souviset s tím, že na hlavní turnaj má člověk o něco větší motivaci. Většinou se mi ve vedlejších turnajích daří, letos tomu bylo naopak. Oba turnaje jsem zahrál na své poměry dost špatně. Ani úroveň hry nebyla valná. Ale probudilo mě to a upozornilo, že nejsem v optimální formě a v hlavním turnaji musím hrát lépe.

Podle čeho se rozhodujete, které turnaje absolvujete?
Mám to dané časovým rozvrhem. Už vím předem, co budu hrát. Rád tady hraji Fischerovy šachy. Turnaj v rapid šachu bývá také kvalitně obsazen a dají se v něm velmi dobře ozkoušet věci, které si v hlavním turnaji třeba nedovolíte. Jako rozcvička je to optimální.

Stihl jste sledovat ostatní partie a který z hráčů se vám líbil?
Během partií se hodně procházím a potkávám řadu známých, se kterými si povídám. Zaujala mě spousta zajímavých hráčů, z nichž bych vyzdvihnul výkon indických šachistů, mezi kterými bylo hodně mladých a zajímavých tváří. Skvěle zahrál i Martin Červený, kterému jsem dobrý výsledek přál.Najdete na iDNES.czmobilní verze