Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítěz pardubického klání šachistů úspěšně skrýval nervozitu

Jak dál? Český šachista Jan Krejčí přemýšlí nad dalším tahem během poslední partie velmistrovského turnaje v Pardubicích. | foto: Lukáš Urban

2 2017
Na pomyslné startovní čáře mu z pohledu nasazení patřilo 23. místo. A zpočátku velmistrovského turnaje na festivalu Czech Open to s Janem Krejčím vypadalo nevalně. Po dvou kolech figuroval ve výsledcích až na počátku třetí stovky pořadí. Jenže po následujících sedmi výhrách z toho na konci bylo premiérové vítězství.

Nezdařené úvodní partie vnukly do hlavy českého šachisty vcelku pochopitelnou myšlenku na zabalení svého účinkování. „Ze začátku jsem uvažoval, že pomalu ‚pojedu domů‘. Vůbec by mě nenapadlo, že by to mohlo skončit výhrou. Po vítězství nad Jirkou Štočkem jsem však začal cítit šanci, že by to mohlo klapnout, což se povedlo a je to paráda,“ zářil čtyřiadvacetiletý Krejčí, který bere triumf v hlavním turnaji jako největší úspěch kariéry.

„V životě jsem nic takového neuhrál, takže s výsledkem panuje absolutní spokojenost,“ líčil člen Šachového klubu Joly Lysá nad Labem.

Skalp třetího nasazeného Štočka v šestém kole byl momentem, který Krejčího „nakopl“ k drtivému finiši.

„Vyhrát nad ním v takové formě, v jaké byl, je skoro neskutečné a hodně málo pravděpodobné. To mě povzbudilo a pak jsem si věřil,“ prohlásil Krejčí. Do poslední deváté partie šel s půlbodovým náskokem na své pronásledovatele, takže si mohl dovolit i remízu.

„Hrál jsem to úplně jednoduše. Soupeř (Ind Lalith) se naopak snažil hrát násilně na výhru, což se mu nepovedlo, a nevěděl, jak se má prosadit. Neměl na to pozici a pokazil to,“ popisoval Krejčí.

Sám Indovi nabízel po šesti tazích remízu, avšak s nabídkou nepochodil. „Čekal jsem, že bude chtít hrát dál, protože pro něho by remíza znamenala nějaké páté šesté místo. Naopak v případě výhry by byl první. Mně se ale partie povedla, alespoň to tak cítím, že to nebylo tak špatné,“ usmíval se Krejčí.

Na vedoucí příčku se dostal až před závěrečným kolem, což u něho zákonitě vyvolalo nervozitu. Ovšem jeho konkurent na opačné straně šachovnice stejně působil daleko méně klidnějším dojmem.

„Snažil jsem se nervozitu nedávat najevo, ale byla tam hned ráno, když jsem se vzbudil,“ přiznal Krejčí, jehož naopak nijak nerozhodila přítomnost mnoha pozorovatelů při poslední partii.

„Soustředil jsem se na maximum. Neměl jsem s nimi problém. Když jsem měl příležitost zvítězit, bylo mi jedno, kdo tam okolo stojí,“ dodal Krejčí.

Láznička naznačil, že se s šachovnicemi rozloučí

Šachista Viktor Láznička při hře.

Nebyl to jeho nejpovedenější turnaj, byť figuroval na startu jako nejvýše nasazený hráč. Viktor Láznička sice při velmistrovském souboji na Czech Open ztratil jen jedinou z devítky odehraných partií, jenže vedle toho v dalších třech remizoval, což pardubickému rodákovi stačilo na konečné osmé místo. Po devítidenním klání pak připustil, že letošní účast by mohla být jeho poslední.

„Šachům momentálně nedávám tolik a velkou rezervu cítím zejména v zahájeních, kterým se prakticky nevěnuji, což je vidět na mém repertoáru. Šachy jsou fajn, ale už jsem jim v životě věnoval hodně času a říkám si, že bych mohl zkoušet taky něco jiného. Beru to tak, že mám jiné zájmy, dodělal jsem třetí vysokou školu a právě vzdělání je podle mě velmi dobrá investice do budoucna,“ řekl devětadvacetiletý Láznička, jenž v kariéře dosáhl na titul šachového velmistra.

Vítěz nejsledovanějšího turnaje z roku 2015 ztratil podle svých slov šanci na další triumf kvůli tomu, že nezvládl dva kritické momenty.

„První přišel v pátém kole v partii s indickým velmistrem Guptou, ve které jsem hrál neúspěšně na výhru, a druhý v předposledním kole proti Němci Vogelovi, kde jsem zcela jasně vyhranou pozici nakonec remizoval. Asi mi chyběla větší trpělivost a také více šachového tréninku, abych ty klíčové momenty zvládl lépe,“ mínil Láznička.

Právě sedmnáctiletého Rovena Vogela považuje spolu s ještě o čtyři roky mladším Indem Sarin Nihalem za šachisty s nadějnou budoucností.

Vítězství Jana Krejčího nebral vzhledem k jeho výkonům v extralize za nikterak překvapivé.

„Po úvodních výhrách se dostal do laufu a získané sebevědomí a zkušenosti nakonec zaslouženě přetavil v první místo. Zahrál skvělý turnaj, ale přijde mi, že zřejmě nemá takovou chuť do trénování. Věřím, že se to teď změní, protože má velký potenciál,“ dodal Láznička.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze